Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policja apeluje: oszuści atakują nową metodą – na terminal

fot. fotolia.com

Po metodach „na wnuczka” i „na policjanta” oszuści wymyślili kolejną – „na terminal”. Tym razem wzięli na cel sklepy, w których wykorzystywane są terminale płatnicze. Zgłoszenie w takiej sprawie przyjęli policjanci z Węgorzewa.

Do sklepu zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako konsultant firmy obsługującej terminale. Twierdził, że system nie działa prawidłowo, ze względu na nieukończoną aktualizację oprogramowania. Potem poprosił o to, by ręcznie zmienić ustawienia w urządzeniu. Oszust namówił swoją ofiarę do przekazania kodów zabezpieczających, które dawały możliwość transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 2000 złotych i się rozłączył.

Próby skontaktowania się z oszustem nie poskutkowały, bo numer okazał się już nieaktywny. Policja apeluje, by w podobnych przypadkach upewnić się, czy rozmówca faktycznie zatrudniony jest w firmie, z którą współpracuje właściciel sklepu. Trzeba też pamiętać, że banki czy inne instytucje nie wymagają podawania haseł lub kodów oraz nie zlecają próbnych transakcji przez telefon.

Węgorzewscy policjanci wyjaśniają sprawę. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, więzienie, oszuści
portfel, pieniądze, banknoty
Mężczyzna przywłaszczył znalezione pieniądze. Grozi mu do roku więzienia

Działdowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który znalazł portfel, ale zamiast oddać go właścicielce, zabrał pieniądze, a portfel wyrzucił. Właścicielka odnalazła zgubę, a podejrzewając o przywłaszczenie stojącego w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV