Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy chętniej zaczęli kupować dzieła sztuki. Obraz Matejki „poszedł” za 3,6 mln zł

Fot. www.fotolia.com

 
Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż dzieł sztuki, wskazuje opublikowany właśnie raport, oceniający rynek sztuki w Polsce. Łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych wyniósł ponad 121 mln zł.

Rekordowy rok to nie tylko rekordowy wynik wszystkich transakcji. Padło też wiele rekordów, jeśli chodzi o sprzedaż prac konkretnych artystów. Ponad 2 mln zł zapłacono za pracę Romana Opałki, po raz pierwszy w historii rzeźba znalazła się wśród 10 najdrożej sprzedanych dzieł sztuki.

To w ubiegłym roku została sprzedana najdroższa rzeźba na polskim rynku sztuki. Była to praca Aliny Szapocznikow „Ptak”, sprzedana za cenę 1,95 mln zł.

Najdroższą pracą na papierze był „Portret Zofii Krzeptowskiej” Witkacego sprzedany za 169 750 zł. Do tego domu aukcyjnego należały też cztery najdroższe transakcje sztuki polskiej XXI wieku (w tym dwie prace Wilhelma Sasnala sprzedane łącznie za 408 500 zł) i największa sprzedaż na polskim rynku aukcyjnym – praca Romana Opałki sprzedana za 2,3 mln zł.

Ten rekord już został pobity w bieżącym roku. W 2017 roku obraz Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego” sprzedano za 3,6 mln zł.

Najchętniej kupowane prace to konkretne nazwiska. W zestawieniu 100 najdrożej sprzedanych prac w ubiegłym roku znalazło się aż 12 dzieł Wojciecha Fangora. Dzieła sztuki sprzedane już w 2017 roku pokazują, że zainteresowanie rynkiem sztuki utrzymuje się na wysokim poziomie.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal artinfo.pl, na polskim rynku sztuki najbardziej dynamicznie rozwija się segment sztuki współczesnej.

Drugim najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem jest sztuka młoda, czyli artystów, którzy niedawno ukończyli Akademię i są na początku swojej kariery na rynku sztuki.

Źródło: PAP Life
Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sztuka, galeria
Franz Kafka przełamuje granice na zamku w Reszlu

W Galerii Zamek w Reszlu odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy artystycznej "Kafka-przełamywanie barier". Do projektu zostali zaproszeni pedagodzy i artyści akademii artystycznych z całej Polski oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV