Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy w Obwodzie Kaliningradzkim

Kaliningrad. Fot. M. Sochacki

„Polacy w Obwodzie Kaliningradzkim” – wystawę historyczną pod tym tytułem można zobaczyć w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie.

Według statystyk Polaków w Obwodzie Kaliningradzkim jest około pięciu tysięcy. Wielu to dawni mieszkańcy polskich Kresów Wschodnich i ich potomkowie.

Wystawa obrazuje ona życie organizacji polonijnych, działalność parafii katolickich i „Głosu znad Pregoły”- jedynej polonijnej gazety w obwodzie. Jest też dział poświęcony działalności konsulatu w Kaliningradzie i polonicom. – mówi Krystyna Jarosz, komisarz wystawy. Dodaje, że największym skupiskiem naszych rodaków na tym terenie jest Kaliningrad, ale znaczącymi są też Czerniachowsk, Oziersk, Bałtijsk, Gwardiejsk, Polessk, Znamieńsk i Gusiew.

Tadeusz Baryła z OBN zwraca uwagę, że ostatnio w działalność polonijnych organizacji włączają się także członkowie innych nacji, zamieszkujących w obwodzie Kaliningradzkim: rdzenni Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini.

Ekspozycja jest wynikiem współpracy olsztyńskiego OBN z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. W Olsztynie można ją zobaczyć do końca maja, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 18.00. (msoch/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obwód Kaliningradzki, Rosja
Moda na Polskę w Kaliningradzie

Robią u nas zakupy, przyjeżdżają na wakacje i studia. Tylko w tym roku polski konsulat w Kaliningradzie wydał Rosjanom z Obwodu Kaliningradzkiego ponad 60 tysięcy wiz...

Zamknij
RadioOlsztynTV