Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy lubią zimowe podróże

Fot. A. Podbielska

Niemal 9 na 10 Polaków deklaruje, że w okresie od grudnia do lutego planuje przynajmniej jeden wyjazd. Najczęściej są to krótkie krajowe wypady.

Krótki urlop lub przynajmniej weekend poza domem. Dla Polaków każda okazja jest dobra, żeby wyruszyć na szybki zimowy wypoczynek. Najczęściej takie wyjazdy związane są ze świętami i feriami. Wtedy w podróż rusza 27 proc. badanych.

Celem są zwykle polskie góry – wybiera je co druga osoba. Co szósty badany wyjeżdża do któregoś z polskich miast, a 4 proc. respondentów spędza wolne zimowe dni nad Bałtykiem.

Wśród osób, które wskazały lokalizację w Polsce, najpopularniejsze są przede wszystkim Tatry (34 proc.), Sudety (20 proc.) i Beskidy (20 proc.). Z kolei jeśli chodzi o duże miasta, zimą najbardziej lubimy jeździć do Trójmiasta (4 proc.), Krakowa (3 proc.) i Warszawy (2 proc.).

Zimowe wyjazdy to czas aktywnego wypoczynku, który upływa nam na spacerach i wycieczkach. Deklaruje to 50 proc. respondentów. Zimowe sporty uprawia 7 na 10 badanych. Najpopularniejsze są łyżwy i narty, na których jeździ średnio co trzecia lubiąca zimowe aktywności osoba. Blisko co szósta woli sanki (choć większość zjeżdża na nich bardzo rzadko), a co dziesiąta – snowboard. 31 proc. badanych w ogóle nie uprawia żadnych zimowych sportów.

Ponad połowa badanych przyznaje, że chciałaby częściej wyjeżdżać zimą za granicę. Na przeszkodzie stoją jednak wyższe koszty takich podróży. Dlatego na taki wyjazd decyduje się 29 proc. badanych. 40 proc. tych, którzy podróżują za granice, wybiera duże miasta, 30 proc. góry, a 25 proc. morze. Wśród najpopularniejszych zagranicznych destynacji znalazły się: Hiszpania, Włochy, Austria, Słowacja i Czechy.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ferie, zima, wypoczynek
W Olsztynie uczniowie nie będą narzekać na nudę. Moc atrakcji podczas ferii zimowych

Dwa tygodnie odpoczynku od szkoły - na to z utęsknieniem czekają olsztyńskie dzieci i młodzież. Zimowe ferie w Olsztynie i w regionie oficjalnie zaczną się w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV