Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokazy sprzętu i koncerty. Terytorialsi świętują i zapraszają na piknik

Fot. M. Kwiatkowska

Prezentacja sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych i koncerty to atrakcje niedzielnego pikniku z okazji 5. rocznicy powstania 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczysty apel i piknik odbędą się w jednostce przy ulicy Saperskiej w Olsztynie.

Jak podał st. szer. Wojciech Andrearczyk, ekspert ds. komunikacji, w niedzielę o godz. 11 podczas apelu najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymają mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Potem zaplanowano: koncerty, zawody sportowe dla rodzin, konkursy, prezentację wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych, pokazy dynamiczne i poczęstunek wojskową grochówką. Będzie też możliwość honorowego oddania krwi w krwiobusie.

W tym roku 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi piątą rocznicę powstania. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.

Żołnierze nieśli pomoc w czasie pandemii, brali udział w działaniach na granicy i pomagali uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Na pewno nie były to lata łatwe i towarzyszyło im wiele wyzwań. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęliśmy cel i mamy w szeregach brygady ponad trzy tysiące żołnierzy OT z Warmii i Mazur

— zaznaczył dowódca brygady płk Jarosław Kowalski.

Terytorialsi z Warmii i Mazur aktywnie działali w ramach operacji „Trwała Odporność” niosąc pomoc lokalnej społeczności. W akcję zaangażowanych było blisko 2 tys. żołnierzy 4W-MBOT. Wspierali szpitale i podmioty medyczne, pobierając ponad 271 tys. wymazów.

Jesteśmy blisko ludzi, tak, jak mówi nasze motto: Zawsze gotowi, zawsze blisko

– dodaje płk Kowalski.

00:00 / 00:00

– Bycie terytorialsem to misja i spełnienie marzeń – mówili żołnierze.

00:00 / 00:00

Od ubiegłego roku w ramach akcji „Silne Wsparcie” wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, m.in. organizując patrole, posterunki obserwacyjne, czy rozpoznanie z powietrza.

Żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej współdziałając z pogranicznikami i strażą pożarną, brali udział w akcji ratowniczej podjęcia nielegalnych migrantów, obywateli Syrii i Iraku na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka.

Od lutego tego roku, w ramach akcji „Niezawodna Pomoc” żołnierze 4W-MBOT wspierają administrację publiczną i inne instytucje niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu pomoc otrzymało blisko 700 osób.

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Wojskowe pikniki w Ełku i Nidzicy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w piknik, terytorialsi, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Wojskowe pikniki w Ełku i Nidzicy

W Nidzicy i Ełku odbyły się pikniki wojskowe. Armia zachęca w ten sposób do wstępowania w jej szeregi. Promowano nie tylko służbą zawodową, ale też dobrowolną...

Zamknij
RadioOlsztynTV