Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pojawił się plakat filmu na podstawie Masłowskiej. Kiedy premiera „Innych ludzi”?

Film Aleksandry Terpińskiej zdobył kilka ważnych nagród m.in na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. Film oparty na podstawie powieści Doroty Masłowskiej to jedno z najważniejszych odkryć w ostatnich latach w polskim kinie.

„Inni ludzie” to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków, pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański). Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi wokół nich.

Film jest debiutem pełnometrażowym Aleksandry Terpińskiej, za który została uhonorowana Paszportem POLITYKI 2021 w kategorii Film. Za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie.

Na 46 FPFF film „Inni ludzie” zdobył nagrody indywidualne w trzech kategoriach:  Najlepszy debiut reżyserski – Aleksandra Terpińska, Najlepsza pierwszoplanowa rola męska Jacek Beler, Najlepszy montaż Magdalena Chowańska.  Reżyserka Aleksandra Terpińska zdobyła nagrodę Specjalną Onetu: Odkrycie Festiwalu.

Film „Inni ludzie” otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI podczas 25. festiwalu filmowego w Tallinnie (Tallinn Black Nights Film Festival) Aleksandra Terpińska jest nominowana do nagrody Odkrycia Empiku „Nominacja za wyrazistość opowiadania i odważną adaptację języka, który nie jest typowy dla filmu. Terpińska tworzy scenę, na której aktorzy mają możliwość zaskoczenia publiczności i przypomnienia sobie i nam, czym może być kino. „Inni ludzie” jeszcze na długo po zakończeniu seansu zostają w głowie widza”.  Werdykt Jury poznamy 15 lutego 2022r.

Debiut reżyserski Aleksandry Terpińskiej w krótkim metrażu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” otrzymał Rail d’Or i Canal+ Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 r.

Producentkami filmu są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek, tworzące międzynarodową firmę MADANTS. Śmieja-Rostworowska pracowała przy „Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego i „Obywatelu Jonesie” Agnieszki Holland. W 2018, firma współprodukowała „High Life” Claire Denis z Robertem Pattinsonem i Juliette Binoche, w 2020 r. „Szarlatana” Agnieszki Holland.  Aktualnie spółka pracuje również nad anglojęzycznym debiutem Agnieszki Smoczyńskiej „Ciche siostry” z Letitią Wright (Black Panther) w jednej z głównych ról. Film produkuje Warner Bros Pictures.

„Inni ludzie” w kinach od 18 marca 2022 r.

 

Autor: Ł.Adamski/mat. prasowe
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, plakat, festiwal filmowy
Wnuczka legendarnego reżysera „Ojca chrzestnego” nakręciła film

Czy odważysz się wyrzucić swojego smartfona? Czy jest to  „diabelsko zabawna satyra na świat social mediów”- jak przekonuje dystrybutor? Zobacz zwiastun „Króla Internetu” Gii Coppoli! Andrew Garfield w...

Zamknij
RadioOlsztynTV