Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pogłębiarka z Finlandii będzie pracować na drodze wodnej przez Mierzeję Wiślaną

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Pogłębiarka z Finlandii będzie obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. To specjalistyczny statek, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni.

Sprzęt będzie wykorzystywany m.in. do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich.

Mamy ponad 20 kilometrów toru wodnego na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. I to będzie wymagało utrzymywania tak, by parametry głębokości były właściwe. Natomiast przewidujemy, że moce przerobowe pogłębiarki są większe i będziemy używać jej do utrzymywania innych torów podejściowych

– przekazał Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. oznakowania nawigacyjnego.

Umowę na budowę pogłębiarki podpisano w marcu 2022 r. Wartość kontraktu to 116,5 mln złotych. Ten specjalistyczny sprzęt ma przypłynąć z Finlandii w maju.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km. Przejście przez Zalew Wiślany ma nieco ponad 10 km, podobnie na rzece Elbląg. Pozostałe około 2,5 km to odcinek, na który składają się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w Zalew Wiślany, video, tor wodny
Grzegorz Smoliński o tym, jak chce zatrzymać ludzi w Olsztynie

Przyciągnięcie inwestorów do miasta za priorytetowe uznaje Grzegorz Smoliński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Olsztyna. Gość Porannych Pytań Radia Olsztyn podkreślił również, że rozwój sieci...

Zamknij
RadioOlsztynTV