Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwyżki dla pracowników ratusza. Związkowcy są otwarci na rozmowy

fot. Przemysław Getka

Prezydent Olsztyna zapowiedział podwyżki dla pracowników ratusza i miejskich jednostek budżetowych oraz instytucji kultury.

Piotr Grzymowicz zaproponował średnio na etat 400 zł brutto do pensji zasadniczej, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku. Na te podwyżki przeznaczona ma być w sumie kwota 21 mln zł.

Wcześniej związkowcy z Symetrii, wchodząc w nowy spór zbiorowy z prezydentem, zażądali 750 zł podwyżki. – Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale chcemy też poznać fundusz płacowy w urzędzie – podkreśliła szefowa związku Ewa Wyka.

Każda złotówka dla nas się liczy, chociaż w momencie, gdy mówimy netto, to nie jest to aż tak satysfakcjonująca kwota. Ale to są rokowania. To jest propozycja, chcemy się do niej ustosunkować, jednak w momencie, gdy otrzymamy dane dotyczące naszego funduszu płacowego

– podkreśliła.

Żądania związku zawodowego Symetria są jednak większe.

Podwyżka wynagrodzeń o 750 złotych do wynagrodzenia zasadniczego. Drugim żądaniem było to, żeby wreszcie przyjęto zasadę waloryzowania wynagrodzeń w skutek następującej inflacji co roku i trzecie żądanie, to było na prośbę naszych pracowników technicznych, żeby nie mieli wynagrodzenia zasadniczego niższego niż minimalne wynagrodzenie

– dodała Ewa Wyka.

Podwyżki pracowników samorządu w Olsztynie mają objąć ponad 3 tysiące pracowników. – Na tę chwilę 750 zł to nierealna kwota – zaznaczył prezydent Piotr Grzymowicz.

Niestety, na dzień dzisiejszy na taką kwotę nas nie stać. Toczyły i toczą się takie rozmowy na komisji wspólnej rządu i samorządu, gdzie dochody własne samorządów powinny być zwiększone. Mam nadzieję, że również zostanie jeszcze w tym roku stworzona szansa przez obecny rząd, żeby te podwyżki jeszcze raz uwzględnić

– wskazał.

Łącznie na podwyżki wynagrodzeń zostanie przeznaczonych 21 milionów złotych. Ponad 15 milionów złotych to pieniądze pochodzące z subwencji rozwojowej z budżetu państwa, natomiast kolejnych 6 milionów to finanse wyasygnowane z budżetu miasta. Podwyżki będą głosowane na kwietniowej sesji rady miasta.

Regulacja wynagrodzeń ma dotyczyć pracowników samorządowych, zatrudnionych zarówno w Urzędzie Miasta Olsztyna, jak i w miejskich jednostkach organizacyjnych oraz instytucjach kultury. Obejmie między innymi pracowników edukacji oraz pracowników sfery socjalnej. Zapowiadane podwyżki dla nauczyciel zostaną zrealizowane w ramach puli subwencji ogólnej oświatowej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w samorząd, Piotr Grzymowicz, podwyżki, urząd miasta, Symetria
Mikołajki goszczą IX Europejski Kongres Samorządów

Mikołajki po raz kolejny są gospodarzem Europejskiego Kongresu Samorządów. Organizatorzy 9. edycji wydarzenia przygotowali ponad 200 wydarzeń, których głównym tematem będzie rozwój miast i regionów. Europejski...

Zamknij
RadioOlsztynTV