Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwójny jubileusz w Świętej Lipce. Sanktuarium przygotowało 30 wydarzeń rocznicowych

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S.Ostrowski

W 2018 roku w Sanktuarium w Świętej Lipce obchodzony będzie podwójny jubileusz: 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej i 400-lecia oddania miejsca pod opiekę polskiego króla i jego następców.

Jak poinformował proboszcz świętolipskiej parafii ks. Aleksander Jacyniak program przyszłorocznych jubileuszy wciąż jest doprecyzowany, ale wstępnie zakłada około 30 wydarzeń. O przyszłorocznych uroczystościach w Świętej Lipce wierni Archidiecezji Warmińskiej dowiedzą się już podczas kolędy. Otrzymają książeczki kolędowe z informacjami na ten temat.

Główne uroczystości jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia. Wśród uroczystości zaplanowanych na cały rok są sympozja, modlitwy ekumeniczne z udziałem rzymskich katolików, grekokatolików, prawosławnych i protestantów, uroczystość zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Matce Bożej Świętolipskiej, a także pielgrzymki, wśród nich władz wojewódzkich, samorządowych oraz sołtysów.

Obraz Matki Bożej w Świętej Lipce został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 roku. Ceremonii dokonał Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

Jak podał ks. Aleksander Jacyniak, sanktuarium, którym od wieków opiekują się ojcowie i bracia jezuici, odwiedza rocznie około 400 tysięcy ludzi.

Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W wakacje, gdy każdego dnia odbywa się osiem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona bardzo często po brzegi.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest położone w wyjątkowym miejscu, nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawanej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na swoje położenie, na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz wyznań, których w regionie są cztery: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego.

Jak dodał ks. Jacyniak, sanktuarium już w przeszłości pełniło funkcje ekumeniczne.

Gdy w XVIII w. w Świętej Lipce odprawiane były msze luterskie dla protestantów, wówczas zamieszczane były ogłoszenia, by nie przychodzili na nie katolicy, ale nie z tego powodu, że byli źle widziani, ale dlatego by protestanci mogli zmieścić się w świątyni.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S.Ostrowski

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S.Ostrowski

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S.Ostrowski

 

Autor: PAP/A.Libudzka
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, sanktuarium, Świeta Lipka, organy, bazylika
W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia kościół wspomina pierwszego męczennika

Święty Szczepan był jednym z pierwszych diakonów, którzy pomagali apostołom. Za głoszenie wiary w Jezusa został oskarżony i ukamienowany. Zginął około 36 roku w Jerozolimie. Święty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV