Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podczas prac drogowych znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej

Fot. KPP Szczytno

Dwa niewybuchy znaleźli pracownicy jednej z firm podczas przebudowy drogi w Wielbarku. – Są to pociski najprawdopodobniej z II wojny światowej – poinformowała Radio Olsztyn sierżant Izabela Cyganiuk z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Tamtejsi pirotechnicy zabezpieczyli 70-centymetrowy pocisk przeciwpancerny oraz 25-centymetrowy pocisk moździerzowy. Następnie niewybuchy zabrali saperzy z 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego i zdetonowali na poligonie. Policjanci przypominają, by o znalezionych niewybuchach natychmiast poinformować najbliższy komisariat.

Pociski leżące w ziemi, choć są skorodowane, to nadal są bardzo niebezpieczne. Wiele z nich ma sprawne zapalniki, a większość także materiał wybuchowy, zazwyczaj proch lub trotyl. Dlatego czasami wystarczy niewielkie uderzenie, aby doprowadzić do eksplozji. Tylko przez pierwszych 10 lat po II wojnie światowej, w Polsce wykryto i unieszkodliwiono prawie 15 milionów min różnego typu oraz prawie 59 milionów różnych niewybuchów oraz amunicji. Do dziś wiele z nich jest jeszcze ukrytych w ziemi i odnajdywanych np. przy okazji budowy dróg czy innych inwestycji.

Fot. KPP Szczytno

Autor: W. Chromy
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niewybuch, wojsko, Wielbark
Mariusz Błaszczak: polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować bardzo dobrą broń

Polski Przemysł Zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować bardzo dobrą broń - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Przypomnijmy, w piątek w...

Zamknij
RadioOlsztynTV