Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pobierasz rentę lub emeryturę? Dowiedz się, jak możesz podwyższyć swoje świadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Jesteś emerytem, rencistą lub osobą z ustalonym kapitałem początkowym, a w dniu składania wniosku nie miałeś dokumentów potwierdzających wysokość wszystkich twoich zarobków? Teraz możesz wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie.

Wniosek o doliczenie do stażu okresów sprzed przyznania emerytury lub renty można złożyć w każdym momencie. W uzasadnionych przypadkach urząd oblicza wysokość świadczeń z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia zamiast kwot zerowych. Przeliczenie nic nie kosztuje, a może mieć znaczący wpływ na wysokość świadczenia. Emeryturę lub rentę przelicza się od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeżeli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości dotychczasowej. Renta lub emerytura nigdy nie zostanie obniżona na skutek ponownego przeliczenia.

Osoby, które przechodziły na emeryturę na starych jak i na nowych zasadach mogą złożyć wniosek o przeliczenie, ale tylko wtedy kiedy są ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy czy dodatkowe zarobki, które uzyskały przed lub po przyznaniu emerytury. Jeśli po przyznaniu świadczenia pracowały jeszcze, po przeliczeniu może być ono wyższe

– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Do podstawy wymiaru, od której ustalana jest wysokość świadczenia lub kapitału początkowego, wliczane są okresy ubezpieczenia. Muszą one być potwierdzone dokumentami złożonymi razem z wnioskiem o emeryturę, rentę lub kapitał początkowy. W przypadku braku dokumentów potwierdzających zarobki z danego okresu, ZUS do wyliczenia podstawy świadczenia przyjął wynagrodzenie zerowe. Wówczas świadczenie to jest niższe. Należy złożyć odpowiedni wniosek o ponowne przeliczenie. Jest to możliwe, jeśli przy składaniu wniosku ktoś nie mógł udokumentować zarobków z pewnego okresu zatrudnienia, ponieważ zakład pracy został zlikwidowany, nie mógł odnaleźć archiwum przechowującego dokumentacją z danego zakładu pracy lub została ona zniszczona. Po złożeniu wniosku ZUS ustali czy w tym przypadku może przyjąć wynagrodzenie minimalne za konkretne okresy oraz czy może ponownie przeliczyć świadczenie.

Minimalne wynagrodzenie będzie ustalone proporcjonalnie do wysokości etatu za okresy, za które wcześniej nie mieliśmy dokumentów potwierdzających nasze wynagrodzenie. Jeśli pracownik miał wówczas pół etatu, uwzględniona zostanie połowa obowiązującego w danym momencie minimalnego wynagrodzenia. Po przeliczeniu świadczenia lub kapitału początkowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze wyda decyzję.

ZUS może przeliczyć świadczenie nawet jeśli osoba nadal pracuje i osiąga wynagrodzenie, które będzie miało wpływ na wysokość podstawy wymiaru emerytury lub renty. Na wydanie decyzji o zmianie wysokości świadczenia ZUS ma 60 dni. Wysokość świadczenia ulegnie zmianie od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jest to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO. W przypadku ponownego przeliczenia kapitału początkowego, należy złożyć wniosek EKP. Formularze dostępne są we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Źródło: ZUS

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w renta, ZUS, emerytura, przeliczenie
Obiecują pomoc w refundacji leków lub dziedziczeniu składek emerytalnych. Warmińsko-mazurski ZUS ostrzega przed oszustami

W ostatnim czasie w województwie doszło do wyłudzenia pieniędzy od starszej osoby. Przestępca podał się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i obiecał refundację leków. Oszuści działają...

Zamknij
RadioOlsztynTV