Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po raz 12. przyznano Nagrody Magellana. „Gościniec Niborski” wyróżniony w kategorii przewodnik turystyczny

Gościniec Niborski

Książka „Gościniec Niborski” wydana przez olsztyńską oficynę otrzymała wyróżnienie w kategorii przewodnik turystyczny redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Po raz 12. wręczono Nagrody Magellana w 14. kategoriach, m.in. dla najlepszych przewodników turystycznych.

„Gościniec Niborski” przedstawia historyczną i malowniczą drogę łączącą warmiński Olsztyn i mazurską Nidzicę. To fragment starego, sięgającego średniowiecza szlaku z Warszawy do Królewca. To nie jedyny taki szlak na ziemiach Warmii i Mazur. Na przestrzeni stuleci było ich kilka, np. przez Bartoszyce i Biskupiec. Przebieg traktu niborskiego przez stulecia nie ulegał w zasadzie zmianom, co można prześledzić na starych mapach. Gościniec Niborski, znakomicie służy także obecnie turystyce rowerowej lub pieszej.

Pomysłodawcą wydania książki jest Andrzej Małyszko, społecznik z podolsztyńskiej Rusi, znany z wielu inicjatyw lokalnych i ponadlokalnych, który do realizacji projektu zachęcił grono znamienitych autorów: prof. Janusza Jasińskiego, prof. Zofię Rzepecką, dr Jarosława Sobieraja, Adama Płoskiego, Stanisława Dąbrowskiego, a także Mirosława Arczaka i Magdalenę Malinowską.

Do tegorocznej edycji Nagrody Magellana zgłoszono 70. tytułów różnych wydawnictw. Jury oceniało je w 14. kategoriach. Łącznie przyznano 14. nagród głównych i 17. wyróżnień. W ramach konkursu przyznano również nagrody podróżnikom, którzy wytrwale kreują modę na wojaże turystyczne i realizują swoje pasje, łamiąc wszelkie granice.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przewodnik turystyczny, Gościniec Niborski
To trudny sezon dla przewodników turystycznych. „Są już wakacje, a my nie mamy pracy”

Jak podkreśla prezes elbląskiego oddziału PTTK Leszek Marcinkowski, wakacje już trwają, a przewodnicy właściwie nie mają pracy. Zerowe zlecenia, sporadycznie pojawia się jakieś zapytanie. Teraz mieliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV