Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Plagiat i niegospodarność przy planach przekopu Mierzei?

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Sprawa dokumentacji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną trafiła, na wniosek posła PiS Jerzego Wilka, do prokuratury.

Polityk nie kwestionuje samej idei tej inwestycji, którą niemal 10 lat temu ogłosił ówczesny rząd Jarosława Kaczyńskiego. Podejrzewa jednak niegospodarność i plagiat przy aktualizacji dokumentów za rządów PO. Chodzi też o zmianę lokalizacji kanału ze Skowronek do miejscowości Nowy Świat.

Zdaniem Jerzego Wilka, należy wyjaśnić wątpliwości dotyczące wykorzystania części dokumentu z 2008 roku użytej – bez zgody autorów – do zmiany lokalizacji inwestycji oraz wysokich kosztów nowego studium.

Opracowany w 2008 r. projekt kanału przez Mierzeję Wiślaną zakładał przekop w Skowronkach. Ostatni projekt wskazuje, że najlepszą lokalizacją na budowę kanału żeglugowego jest Nowy Świat

W tle pojawia się także spór między dwoma elbląskimi politykami posłem Jerzym Wilkiem z Prawa i Sprawiedliwości i senatorem Platformy Obywatelskiej Jerzym Wcisłą. Sprawie przyjrzała się reporterka Radia Olsztyn.

Na zdjęciu od lewej poseł PiS Jerzy Wilk i senator PO Jerzy Wcisła. Fot. Radio Olsztyn

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Poseł Jerzy Wilk został już przesłuchany przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Decyzja prokuratury ma zapaść w najbliższym czasie, ale nie ma na razie konkretnej daty.

 

(mstan/bsc)

Więcej w kanał, przekop, Jerzy Wilk, Mierzeja Wiślana, Jerzy Wcisła, poseł PiS
Prokuratura zbada plany przekopu Mierzei Wiślanej

Prokuratura w Gdańsku rozpoczęła postępowanie w sprawie domniemania niegospodarności przy planowaniu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Sprawę zgłosił elbląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk,...

Zamknij
RadioOlsztynTV