Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzice przedszkolaków nie chcą podwyżek

Pikieta w Biskupcu

Kilkunastu rodziców z Biskupca protestowało w piątek pod Urzędem Miasta przeciwko podwyżce opłat za pobyt dzieci w publicznym przedszkolu nr 5 i przekształceniu tej placówki w Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Pikieta odbyła się podczas sesji Rady Miasta, na której radni podjęli uchwałę o połączeniu Przedszkola Samorządowego „Piątka” i Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Jak powiedział PAP przedstawiciel protestujących Grzegorz Fedorski, rodzice przedszkolaków obawiają się, że decyzja samorządu może prowadzić do przeniesienia „Piątki” z obecnego budynku, a potem do jej zamknięcia.

Rodzice sprzeciwiają się też wprowadzonej na początku grudnia podwyżki z 2 zł do 3,5 zł opłaty za każdą tzw. ponadprogramową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.

Podobna podwyżka i planowane przez samorząd zmiany w działalności „Piątki” doprowadziły przed rokiem do trwającego kilkanaście dni strajku okupacyjnego. W wyniku tamtego protestu radni wycofali się z podwyżek, a uchwałę o likwidacji placówki uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk powiedziała PAP, że po powołaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego gmina zyska rocznie ponad 500 tys. zł, które przeznaczy na budowę kanalizacji w Rzecku. Dodała, że podwyżka jest „urealnieniem opłat do wysokości społecznie sprawiedliwej”. Z wyliczeń magistratu wynika, że dotychczas rodzice płacili średnio 75 zł miesięcznie.

za PAP

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV