Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwszy polski film finansowany przez społeczność! Jak go obejrzeć?

Mat. prasowe

„Rój” to film o rodzinie, która od dziesięciu lat żyje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. W pewnym momencie ta pozorna harmonia zamienia się w pułapkę.

W rolach głównych występują Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos, którym towarzyszą młodzi aktorzy – Antonina Litwiniak i Adam Wojciechowski. Twórcy ogłosili datę premiery (11 maja) , uruchomili przedsprzedaż dostępów na stronie www.filmroj.pl. Produkcję oglądać będzie można tylko online. Premierę ma też utwór „Majak” promujący film nagrany przez Nosowską z gościnnym udziałem Natalii Szroeder.

O produkcji było już głośno na etapie pozyskiwania środków – „Rój” jest pierwszym w historii polskiego rynku filmowego obrazem współfinansowanym przez społeczność ponad 300 inwestorów indywidualnych. W środowisku filmowym scenariusz zebrał dobre recenzje, a sam projekt został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. W powstanie filmu zaangażowało się wielu cenionych i nagradzanych twórców i twórczyń.

Reżyserski debiut Bartka Bali przede wszystkim jednak zadaje wiele ważnych pytań. Jak żyć na symbolicznej bezludnej wyspie? Jak faktycznie może wyglądać egzystencja ludzi odciętych od świata? A wreszcie, czy układanie świata „na nowo” jest dobrym sposobem na wolność? Poruszane wątki i tematy w filmie wydają się być bardzo aktualne:

Jest wiele powodów, dla których chcę opowiedzieć tę historię. Przede wszystkim chcę pokazać kobietę, która podejmuje ekstremalną próbę zmiany swojego życia. Chcę pokazać świat, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę pokazać, że każda skrajność, nawet ta podszyta najszczerszymi, najbardziej słusznymi ideami, kończy się tragedią. Chcę wreszcie pokazać, że raj może okazać się piekłem, wzbudzając tym samym czujność w każdym z nas. Ponieważ zawsze i w każdej sytuacji powinniśmy być wyczuleni wobec władzy na każdym jej poziomie

– mówi reżyser filmu.

Zdjęcia realizowane były nad Morzem Bałtyckim. Na potrzeby filmu została zaprojektowana i zbudowana kompletna osada rodziny na wyspie, która w pieczołowity sposób odwzorowuje świat bohaterów zamieszkujących to miejsce od 10 lat.

Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino
Pustynia, ocean, ulice LA i Londyn lat 50.

W kinach polsko-amerykańskie kino drogi o wolności. Wyprodukowany przez Wima Wendersa ROVING WOMAN od Michała Chmielewskiego i Leny Góry to subtelna opowieść o ucieczce. Do czego?...

Zamknij
RadioOlsztynTV