Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pieniądze na termomodernizację są, ale coraz trudniej o unijne dotacje. Dlaczego?

Bardzo dużo wniosków o unijne dofinansowanie termomodernizacji domów jest odrzucanych alarmuje słuchacz Radia Olsztyn.

Krzysztof Wołodkiewicz jest audytorem energetycznym i rocznie składa do Urzędu Marszałkowskiego kilkadziesiąt wniosków dotyczących termomodernizacji budynków. I choć są prawie takie same to część z nich oceniana jest pozytywnie a część negatywnie i nie wiadomo na jakiej podstawie. Krzysztof Wołodkiewicz skarży się też na brak komunikacji z ekspertami, którzy oceniają wniosek, bo w pierwszym etapie można nanieść poprawki.

Wicemarszałek Miron Sycz wyjaśnia, że według przepisów Komisji Europejskiej eksperci są nieznani i niezależni, aby nie było podejrzeń o nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji. Twierdzi, że w tej dziedzinie województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z liderów w przyznawaniu środków unijnych. Przekonuje też, że Urząd Marszałkowski dokonuje pewnych ulepszeń w ramach swoich możliwości i dodaje, że dotacje nie są za wysokie, aby jak najwięcej mieszkańców województwa mogło z nich skorzystać.

W obecnej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 województwo warmińsko-mazurskie otrzymało ponad 7 miliardów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorządowcy twierdzą, że udało się dotąd rozdzielić około 60 procent środków.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, euro, województwo, Urząd Marszałkowski, Miron Sycz, termomodernizacja, banknoty euro
Mniej pieniędzy na promocję, budowa małej obwodnicy miasta. Ełk przyjął budżet na 2019 rok

Nie bez kłopotów udało się uchwalić budżet Ełku na 2019 rok. Za przyjęciem budżetu głosowało jedenastu radnych przy dwudziestu dwóch obecnych na sesji, siedmiu było przeciw,...

Zamknij
RadioOlsztynTV