Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pieniądze dla pszczelarzy

Fot. Łukasz Węglewski

Stowarzyszenia, spółdzielnie i grupy producenckie pszczelarzy mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. Przyjmuje je Agencja Rynku Rolnego.

To pieniądze na refundację kosztów m.in. za zakup sprzętu pszczelarskiego, lawet do przewozu uli, urządzeń laboratoryjnych, leków do zwalczania warrozy i przeprowadzenie szkoleń. Łącznie w całej Polsce na ten cel przeznaczono 5,5 miliona euro.

Kilka tygodni temu naukowcy z Olsztyna alarmowali, że Popularna choroba zwana warrozą zdziesiątkowała wiele pasiek w całym kraju. Było to późną jesienią, gdy teoretycznie pszczoły nie powinny już wychodzić z uli. Jednak ciepła jesień i zima sprawiała, że pszczoły nie zimowały, a wylatywały z uli, do tego w ulach był czerw. Takie zachowanie pszczół, nietypowe jak na tę porę roku sprawiało, że zabiegi wykonywane przez pszczelarzy przeciwko warrozie nie zawsze były skuteczne.

W Polsce obecnie jest około 55 tysięcy pszczelarzy, a liczba ludzi hodujących pszczoły wzrosła w ostatnich 10 latach o około 10 tysięcy.

(mlew/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, miód, pszczelarze
Nadal bez decyzji ws. finansowania Stomilu Olsztyn

Mimo oczekiwań, na dzisiejszej sesji olsztyńskiej rady miasta nie pojawił się projekt uchwały o przekształceniu stowarzyszenia Stomil w spółkę akcyjną. Powodem jest brak porozumienia w sprawie...

Zamknij
RadioOlsztynTV