Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pielgrzymi z Warmii i Mazur modlili się w Świętej Lipce

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. J. Żyła

Pielgrzymi z wielu miejsc regionu przybyli do Świętej Lipki na doroczne uroczystości odpustowe Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

38. Piesza Pielgrzymka Gwiaździsta do Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej wyruszyła wcześnie rano z Mrągowa, Kętrzyna, Reszla i pobliskich parafii. O godzinie 11 na Placu przed Bazyliką rozpoczęła się suma odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Po mszy będzie procesja eucharystyczna wokół placu przed Bazyliką.

Święta Lipka jest jednym z najbardziej znanych w kraju Sanktuariów Maryjnych. Początki kultu Matki Boskiej sięgają tam XIV wieku. Według ludowych przekazów, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec, wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po jej wykonaniu został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę, a potem kościół. Dziś jest to Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.

 

(W.Chromy/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Świeta Lipka, odpust
Kochaj jak długo możesz kochać

Ta tragiczna historia wydarzyła się 72 lata temu, zaraz po zakończeniu II wojny światowej w Świętej Lipce na pograniczu protestanckich Mazur i katolickiej Warmii. Pod koniec...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV