Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto. Ostatni rok był dla nich bardzo trudny

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Międzynarodowy Dzień Położnej. Największą bolączką obu zawodów jest coraz wyższa średnia wieku.

W Polsce mamy dużą dziurę pokoleniową – przyznała Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie:

Około 43 tysięcy to pielęgniarki w wieku 40 lat i poniżej, a 75 tysięcy to pielęgniarki 60+, czyli te, które nabyły prawa emerytalne. Podobnie jest w naszym województwie. Ja bardzo dziękuję tym osobom, że pracują i że chcą pracować. Powyżej 60 roku życia jest ponad 2500, a młodych pielęgniarek, jak je nazywamy, czyli w wieku 40 lat i poniżej, to niecałe 1500 osób.

Maria Danielewicz podkreśliła również, że pielęgniarka i położna to zawody z przyszłością:

Pielęgniarstwo czy położnictwo ma wiele aspektów. Można pracować w szpitalu, w przychodni, w dziale rehabilitacji. Ale też wiele pielęgniarek zakłada własną działalność gospodarczą i wykonuje pracę w formie indywidualnej praktyki. Mamy wtedy zabezpieczonych pacjentów przy opiece długoterminowej, gdzie naprawdę ta rola pielęgniarki jest nie do przecenienia.

00:00 / 00:00

Maria Danielewicz dodała, że ostatni rok był niezwykle trudny dla pielęgniarek. Po pierwsze dlatego, że wcześniej nie spotykały się z tak wysoką śmiertelnością wśród pacjentów, zaś po drugie – były jedną z kilku grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Na obszarze elbląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych osób wykonujących ten zawód jest ponad 1700. To już nie tylko same kobiety, ale też coraz większa liczba mężczyzn wykonujących te tak ważne społecznie zawody. Są bardzo dobrze wykształceni, mają duże aspiracje zawodowe i coraz więcej pracy przynoszącej ogromną satysfakcję – podkreśliła szefowa Izby Halina Nowik, pielęgniarka z ponad 30-letnim stażem pracy:

Trafiłam w swój zawód i moja praca daje mi satysfakcję. I wiem, że wiele moich koleżanek, kolegów czerpię ogromną satysfakcję z pracy z pacjentami. To jest chyba najcenniejsze, że możemy mieć kontakt z drugim człowiekiem. To jest najpiękniejsze w naszym zawodzie.

00:00 / 00:00

W tym roku mija 30 lat od powołania pielęgniarskiego samorządu – Izby Pielęgniarek i Położnych.

Autor: P. Karpiszen / M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Na taką pozycję w oczach społeczeństwa pracuje się lata, to dzieło wielu pokoleń”. Kameralny dzień strażaka w Elblągu

Elbląscy strażacy obchodzili dziś swoje święto, przypadające w dzień św. Floriana. Pandemia spowodowała, że termin i sama uroczystość były inne niż zwykle. Kameralne obchody zgromadziły nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV