Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

15 procent Polaków wypija rocznie ponad 12 litrów stuprocentowego alkoholu

Fot. Fotolia.com

15 procent Polaków wypija rocznie powyżej 12 litrów stuprocentowego alkoholu – podała p.o. dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Katarzyna Łukowska. Jej zdaniem to niepokojące, bo takie ilości alkoholu są ryzykowne.

Polacy od czterech lat piją tak samo. Spożycie alkoholu na jedną osobę utrzymuje się na stałym, ale wysokim poziomie 9,4-9,5 litra rocznie” Od lat 90. wskaźnik ten wzrósł. Wtedy spożycie wynosiło 7 litrów na osobę rocznie. Można powiedzieć, że po tej tendencji wzrostowej trend został zahamowany – powiedziała Łukowska.

Pozytywne zmiany widać wśród młodzieży, częstość picia i upijania się spadła w tej grupie o kilka punktów procentowych. W 2018 roku do upicia przyznało się 15,5 procent badanych 13– i 15-latków. Cztery lata wcześniej taką odpowiedź deklarowało ponad 20 procent. Natomiast osób uzależnionych od alkoholu w Polsce jest około 2,4 procent, czyli około 600 tysięcy Polaków.

W Polsce od 23 do 29 lutego obchodzony będzie 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on zachęcić wierzących do modlitwy w ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków, którą daje trzeźwość.

 

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alkoholizm, alkohol, picie
Chwycił za nóż i kilkukrotnie ugodził znajomego. Dramatyczny finał alkoholowej libacji

Trzymiesięczny areszt zastosował kętrzyński sąd wobec mężczyzny, który podczas imprezy alkoholowej kilkukrotnie ugodził nożem  znajomego. Funkcjonariusze ustalili, że podczas spotkania towarzyskiego zakrapianego alkoholem, w jednym z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV