Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Warot: Aparat represji musiał pomagać partii komunistycznej w przejmowaniu władzy

„Sowieci instalując władzę komunistyczną musieli korzystać ze służb specjalnych i policji politycznej” – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Warot.

To jeden z wniosków płynących z jego nowej publikacji „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury, Kadry, Działalność”.

Po sprawdzeniu tych dokumentów z lat 1945-56, okazuje się, że partii komunistycznej, która miała marginalne poparcie w społeczeństwie na naszym obszarze, służby specjalne, aparat represji, musiał pomagać w przejmowaniu władzy. Czasami dochodziło do groteskowych sytuacji, kiedy tak naprawdę Urząd Bezpieczeństwa wskazywał partii komunistycznej – najpierw PPR, następnie PZPR, co powinna robić, żeby wybory czy referendum zostały sfałszowane.

Oficjalna promocja monografii autorstwa dr Pawła Warota odbędzie się w najbliższy poniedziałek o 12 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Promocji towarzyszyć będzie prezentacja albumu przygotowanego przez innego historyka IPN Michała Ostapiuka, pt. Podporucznik Kazimierz Chmielowski „Rekin”, 1925-1950.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Pawłem Warotem

00:00 / 00:00

fot. Przemysław Getka

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urząd Bezpieczeństwa
W Elblągu odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary komunistycznej bezpieki

Tablicę umieszczono na budynku przy ulicy Królewieckiej 100, gdzie tuż po wojnie mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. Obecnie w tym miejscu jest szkoła języków obcych. Tablica...

Zamknij
RadioOlsztynTV