Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Patryk Kozłowski: Myślę, że wszyscy samorządowcy chętnie będą korzystać z funduszu zasilanego opłatą paliwową

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Patryk Kozłowski

O projekcie ustawy dotyczącej funduszu dróg samorządowych mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Patryk Kozłowski.

Sejm zajmie się dziś projektem ustawy dotyczącej funduszu dróg samorządowych. Według posłów Prawa i Sprawiedliwości ma on być zasilany opłatą paliwową w wysokości 20 groszy za litr +VAT.

Jak mówi Patryk Kozłowski więcej zapłacimy za paliwo, ale dzięki temu poprawi się stan dróg lokalnych, gminnych i powiatowych.

Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości przyznaje, że drogi samorządowe są w opłakanym stanie i wprowadzenie podatku drogowego jest konieczne.

Powstaje nowy fundusz samorządowy, fundusz drogowy. Będą to pieniądze, które nie rozmyją się w dużym budżecie, tylko zostaną przekazane na drogi samorządowe: gminne i powiatowe. Samorządy mają problem z finansowaniem dużych inwestycji drogowych.

 

Rozwinęła się sieć dróg krajowych: autostrady i drogi ekspresowe (…) . Na Warmii i Mazurach, w ostatnich latach, wydano duże pieniądze na drogi wojewódzkie i wyremontowano prawie 400 kilometrów dróg (…)

 

Nie starcza nam na finansowanie dróg gminnych i powiatowych. Należało coś z tym zrobić i to jest jeden z pomysłów, aby jeździło nam się lepiej.

Patryk Kozłowski przyznaje, że wyższa cena paliwa oznacza także wzrost cen produktów.

 

Nie ulega wątpliwości, że może tak być. Jeśli płacimy więcej za paliwo, to koszty pośrednie, czy koszty produkcji tez rosną, ale trzeba pamiętać o tym, że za chwilę będziemy jeździć lepszymi drogami. Dzisiaj mamy paliwo w granicach 4 złotych 20 groszy.

 

Za rządów PO – PSL w latach 2012-2013 koszt paliwa był prawie 6 złotych. Teraz jest właściwy moment na to, żeby pozyskać pieniądze na rozbudowę dróg (…) na etapie prac w Sejmie w projekcie ustawy można wprowadzić pewne zmiany.

 

Jeśli za jakiś czas okaże się, że cena za baryłkę ropy jest o wiele większa można ten podatek drogowy zatrzymać czy wstrzymać.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Patrykiem Kozłowskim

00:00 / 00:00

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w radny wojewódzki
Ostróda: proces związkowca i radnego wojewódzkiego

Przedłuża się proces szefa warmińsko-mazurskiej Solidarności i wojewódzkiego radnego Józefa D. oskarżonego o jazdę pod wpływem alkoholu. Jego proces toczy się przed sądem w Ostródzie. Dziś...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV