Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Papierosy najczęstszą przyczyną przewlekłych chorób i raka płuc”. W Olsztynie spotkali się pulmonolodzy i kardiolodzy

Fot. fotolia

Nadciśnienie tętnicze oraz konsekwencje chorób wieńcowych – z takimi problemami najczęściej borykają się kardiolodzy. W Olsztynie trwa konferencja naukowa.

Profesor Andrzej Rynkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreśla, że pacjenci coraz częściej przeżywają zawały serca. Problem pojawia się jednak w dalszym leczeniu.

Dane pokazują, że cholesterol i nadciśnienie co roku przyczyniają się do 175 tysięcy zgonów.  Zagrażają też ponad 6 milionom Polaków. W tym przypadku kluczowa jest dieta i ruch.

W konferencji uczestniczą też pulmonolodzy. Twierdzą, że rak i przewlekła choroba opturacyjna płuc często prowadzą do zgonów lub co najmniej do inwalidztwa lub ograniczenia aktywności życiowej.

Wynika to z palenia papierosów, czyli czegoś, czego można by było uniknąć. To niezwykły problem do rozwiązani. Część chorób może wynikać z uwarunkowań genetycznych, inne z zanieczyszczeń w miejscu pracy

– mówiła prof. Anna Doboszyńska, kierownik Kliniki Pulmonologii UWM w Olsztynie.

Palaczami nie jest tylko około 15 procent chorych. Od niedawna olsztyński szpital dysponuje specjalnym ultrasonografem wewnątrzoskrzelowym stosowanym właśnie do precyzyjnej diagnostyki nowotworów płuc.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Organizatorem konferencji w Olsztynie jest Fundacja „Pulmonologia dla Warmii i Mazur” oraz Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, serce, pulmonolog
Lekarze wystawiają coraz więcej elektronicznych zwolnień lekarskich

W sierpniu niemal 38 procent zwolnień, które wpłynęły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to zwolnienia elektroniczne. Jak powiedział - powiedział IAR zecznik ZUS za niecałe 3 miesiące,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV