Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Pana syn jest w ciężkim stanie”. Próba oszustwa „na lekarza” z olsztyńskiego szpitala

Oszuści cały czas wymyślają nowe metody, by wprowadzić nas w błąd i przejąć nasze oszczędności. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Przekonał się o tym 88-letni mieszkaniec Olsztyna, którego próbował oszukać mężczyzna podający się za lekarza jednego z olsztyńskich szpitali.

Z relacji 88-latka wynikało, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za lekarza jednej z olsztyńskich placówek medycznych.

Oszust twierdził, że syn 88-latka choruje na koronawirusa i w ciężkim stanie przebywa w szpitalu – relacjonuje starszy sierżant Andrzej Jurkun z olsztyńskiej policji.

Senior otrzymał informację, że jedynym sposobem na uratowanie życia członka rodziny jest sprowadzenie specjalistycznego leku, który nie jest refundowany. Jego koszt wynosi blisko 60 tysięcy złotych. Następnie oszust przekazał, że jest w stanie zorganizować transport leku helikopterem z Warszawy do Olsztyna, ponieważ każda minuta jest na wagę życia jego syna.

00:00 / 00:00

Oszust twierdził, że ze względu na chorobę syna, senior i pozostali domownicy są objęci kwarantanną domową. Poinstruował 88-latka, że ma przygotować gotówkę i zostawić pod drzwiami. Paczkę miał odebrać pracownik szpitala.

Po chwili do mieszkania weszła sąsiadka 88-latka, która usłyszała fragment rozmowy i domyśliła się, że może dzwonić oszust. Kobieta zaproponowała, żeby senior zadzwonił do swojego syna z jej telefonu. Jak się okazało, nic mu nie groziło. Mieszkaniec Olsztyna w ten sposób zorientował się, że miał do czynienia z oszustem.

00:00 / 00:00

Policja apeluje o szczególną ostrożność

W trosce o oszczędności starszych osób policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie, ile pieniędzy mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Akcja profilaktyczna >>>„Dzwoni oszust! Rozłącz się!”

Redakcja: A. Niebojewska za P. Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Z powodu palenia umiera rocznie 8 mln ludzi. Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

Co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku - po raz 35. Inicjatywa powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób...

Zamknij
RadioOlsztynTV