Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Pamiętacie gwiazdę oscarowej „Idy”? Dziś stoi po drugiej stronie kamery

Fot. mat. prasowe

Krótkometrażowa fabuła ze Studia Munka SFP „Pustostan” zakwalifikowała się do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Rhode Island. Reżyserką filmu jest Agata Trzebuchowska, pamiętna Ida z filmu Pawła Pawlikowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Rhode Island już od 24 lat celebruje niezależnego ducha w filmie i jest przystanią dla niezależnych filmowców z całego świata

– czytamy na stronach Festiwalu.

To jeden z 10 najważniejszych festiwali krótkiego metrażu w Stanach Zjednoczonych. Laureaci głównych nagród są automatycznie kwalifikowani do konkurencji oscarowej w kategoriach filmów krótkometrażowych. To świadczy o randze tego wydarzenia. Festiwal otwiera także drogę do nagród BAFTA

– potwierdza Michał Hudzikowski ze Studia Munka SFP.

Bohaterką filmu Agaty Trzebuchowskiej jest Anna, niczym niewyróżniająca się mieszkanka zamkniętego osiedla. Pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, nie tylko poznaje ich mniejsze i większe tajemnice, ale przede wszystkim dowiaduje się więcej o samej sobie.

„Pustostan” to film o kobiecie, która decydując się na pozostanie w opustoszałym domu, przyjmuje nową perspektywę na swoje życie. Podglądając bliskich i sąsiadów, tak naprawdę zwraca się ku samej sobie. W codziennych rytuałach rozpoznaje małe decyzje, które doprowadziły ją do obecnego punktu. Czy z nowo zyskaną świadomością wybrałaby to życie jeszcze raz? To wyjście poza siebie i przyjrzenie się sobie cudzymi oczami wydało mi się uniwersalną fantazją i wdzięcznym motywem do filmowej eksploracji.

– mówi Agata Trzebuchowska.

Agata Trzebuchowska jest reżyserką, scenarzystką, aktorką. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wajdy. Jej pierwszy film krótkometrażowy „Skwar” miał premierę na festiwalu Sundance 2017. Międzynarodowa premiera „Pustostanu” odbyła się na festiwalu GO SHORT w 2020 roku. Wcześniej film pokazywany był na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu „30 Minut”. Koproducentem i producentem „Pustostanu” jest Akson Studio (Jan Kwieciński). Koproducentami są: TVN, Coloroffon, Dreamsound.

Flicker’s Rhode Island International Film Festival rozpoczyna się  4 i zakończy 9 sierpnia, a odbywa się w trybie online.

 

Autor: Ł.A/mat. prasowe
Redakcja: K. Piasecka

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, pustostan, Ida
Pierwszy plakat filmu o polskim bokserze z Auschwitz-Birkenau

W sieci pojawił się pierwszy plakat teaserowy filmu "Mistrz" o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV