Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oszczędności Polaków a koronawirus – jak pandemia wpłynęła na nasze podejście do oszczędzania?

Pandemia to trudny okres dla większości osób. Wielu z nas w ostatnim roku musiało sięgnąć po swoje oszczędności, aby móc funkcjonować na podobnym poziomie co przed wybuchem pandemii. Obniżka wynagrodzeń spowodowana zamrożeniem branży czy nawet nagła utrata pracy i pozostanie bez środków do życia to poważny problem, z którym w ostatnim czasie zmaga się duża część naszych rodaków.

Śmiało można stwierdzić, że pandemia zmieniła podejście Polaków do oszczędzania, co pokazują liczne badania i statystyki. Coraz więcej Polaków deklaruje, że pandemia koronawirusa skłoniła ich do tego, aby oszczędzać większe sumy pieniędzy lub w ogóle zacząć oszczędzać pieniądze, ponieważ wcześniej tego nie robili. Zobacz, jak wybuch pandemii wpłynął na stosunek Polaków do oszczędzania pieniędzy „na czarną godzinę”.

Czy po wybuchu pandemii zaczęliśmy oszczędzać pieniądze? Aż 83% Polaków deklaruje chęć odkładania pieniędzy!

Często w gronie przyjaciół, współpracowników czy też rodziny można usłyszeć, że ktoś zaczął oszczędzać właśnie po wybuchu pandemii. Skąd taka drastyczna zmiana u osób, które jeszcze rok, trzy czy pięć lat temu nie miały absolutnie żadnych odłożonych środków pieniężnych? Otóż ta trudna sytuacja diametralnie zmieniła nasz stosunek do finansów, zaczęliśmy obawiać się, że stracimy pracę i w konsekwencji nie będziemy mieli żadnych środków do życia.

Według badania „Jaka będzie Polska po epidemii” przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych aż 83% Polaków deklaruje, że zamierza oszczędzać. Blisko 20% nie planowało tego wcześniej, natomiast 17% Polaków deklaruje, że ma w planach wziąć kredyt. Z tych z kolei zrezygnował blisko co piąty Polak. Około 18% Polaków chce oszczędzać więcej niż wcześniej, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje prawie co trzecia osoba.

Niepewna sytuacja, która dotknęła tak naprawdę większość społeczeństwa, uświadomiła nas, jak ważne jest regularne i długoterminowe oszczędzanie pieniędzy. Wiele osób podczas pandemii zaczęło budować swoją pierwszą poduszkę finansową, która być może w przyszłości zapewni im miękkie lądowanie w razie chwilowych kłopotów finansowych.

Źródło: https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/27149/oszczednosci-polakow-na-5-wykresach

Czy przedłużająca się pandemia wpłynie pozytywnie na sumę naszych oszczędności?

Pandemia trwa obecnie już ponad rok. Mimo dość sprawnego przebiegu szczepień nic nie zapowiada tego, aby nasze życie miało wrócić w najbliższym czasie do pełnej normalności. Co to może oznaczać? Mniej więcej tyle, że przedłużająca się pandemia sprawi, że coraz więcej Polaków zacznie myśleć o regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Niestety większość naszych rodaków nie jest zbyt dobrze przygotowana do tego, aby żyć bez regularnych dochodów w sytuacji kryzysowej. Wielu ekspertów twierdzi, że każdy z nas powinien posiadać zabezpieczenie finansowe, które pozwoli mu na utrzymanie się przez przynajmniej 6 miesięcy.

Pandemia to dobry moment na to, aby krok po kroku wyrabiać w sobie nawyk oszczędzania pieniędzy. Być może miesiąc czy nawet pół roku regularnego oszczędzania nie przyniesie Ci imponujących oszczędności, ale pomyśl o tym, ile zgromadzisz, jeśli będziesz odkładać regularnie przez kilka czy kilkanaście lat. W końcu zgromadzisz sumę, która zagwarantuje Ci spokój psychiczny w razie, gdyby doszło do problemów finansowych. Nie warto, jest więc zwlekać z podjęciem decyzji, o oszczędzaniu – im szybciej zaczniesz, tym lepiej.

Kredyty w czasie pandemii

Na początku pandemii Polacy z dużą ostrożnością podchodzili do spraw związanych z zaciąganiem kredytów w bankach. Co więcej, same instytucje finansowe dość ostrożnie podchodziły do spraw związanych z udzielaniem kredytów, a nawet zaostrzyły wymagania względem swoich klientów. W tym momencie ten trend się odwrócił, zachęceni rekordowo niskimi stopami procentowymi częściej sięgamy po kredyty. Warto jednak pamiętać, że to nie koniec pandemii i wszelkie kwestie związane z finansami należy podejmować ostrożnie. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego https://splatakredytow.pl/, który może znaleźć dla Ciebie korzystny kredyt i pomoże Ci w jego uzyskaniu. Jeśli masz stabilną pracę i dobrą zdolność oraz historię kredytową, to nie powinieneś mieć większego problemu z uzyskaniem pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Konserwacja nadajnika w Miłkach. Będzie przerwa w nadawaniu radia

Od godziny 10:00 do 17:00 potrwa przerwa konserwacyjna nadajnika w Miłkach koło Giżycka. W związku z tym we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego nie będzie słychać Radia...

Zamknij
RadioOlsztynTV