Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatni dzień na złożenie wniosku o wsparcie. Dofinansowanie mogą otrzymać grupy rolników

Fot. Pixabay.com

Jeszcze tylko do końca dnia (31 maja) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów.

Rolnicy, którzy chcą wspólnie działać, mogą otrzymać 100 tysięcy euro rocznie przez pierwsze 5 lat działalności. Andrzej Niemirka z Agencji mówi, że ze wsparcia mogą skorzystać nowe grupy producentów rolnych. Uzależnione jest od obrotu grupy. Grupa producentów musi zadeklarować i realizować plan biznesowy.

Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku – 10 procent przychodów netto, w drugim – 9, w trzecim – 8, w czwartym – 7 i w piątym – 6. Maksymalny limit pomocy to 100 tysięcy euro w każdym roku.

O pieniądze mogą ubiegać się nowe grupy producentów rolnych uznane od 18 sierpnia ubiegłego roku. Muszą się one składać z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustaw z 2004 roku: o organizacji niektórych rynków rolnych albo o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcie nie jest przeznaczone dla producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

 

Autor: K. Kantor / IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, rolnik
Nowe zasady składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za ten rok można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku...

Zamknij
RadioOlsztynTV