Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński ratusz zapowiada: prawie 6,5 miliona złotych do wykorzystania w tegorocznej edycji OBO

Fot. Przemysław Getka

Do 5 kwietnia potrwają konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Olsztyna mogą uczestniczyć w ustalaniu zasad Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO) na 2020 rok. Jak zapowiedział urząd miasta, do wykorzystania będzie prawie 6,5 miliona złotych.

O przeprowadzeniu konsultacji przed 7. edycją OBO zdecydował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Jest to związane z ustawą, która określiła m.in., że w miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy i ma wynosić co najmniej 0,5 % wydatków gminy.

Konsultacje z udziałem mieszkańców będą prowadzone w formie warsztatów i mają wypracować rozwiązania dotyczące zasad i trybu przeprowadzenia OBO, które posłużą do przygotowania projektu uchwały.

Mieszkańcy mogą zgłaszać się do pracy w dwóch zespołach tematycznych, które będą spotykały się w marcu. Mają one wypracować m.in. ogólne zasady, harmonogram realizacji budżetu i głosowania oraz wymogi, jakie muszą spełniać wnioski zgłoszenia projektów do OBO.

Olsztyński Budżet Obywatelski funkcjonuje od 6 lat. W zeszłorocznym głosowaniu olsztynianie oddali ponad 41 tysięcy głosów. Do wyboru mieli 111 przedsięwzięć, a na realizację zwycięskich pomysłów przeznaczono ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych. We wcześniejszych edycjach OBO zrealizowano łącznie 145 projektów o wartości około 13 milionów złotych.

Idea tzw. budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na wykorzystanie miejskich finansów. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, obo, Olsztyński Budżet Obywatelski, urząd miasta
Zmiany w elbląski ratuszu. „Reorganizacja nie oznacza dodatkowego zatrudnienia”

Po 6 latach wraca Departament Sportu i Rekreacji. Departament Organizacyjny zostanie natomiast podzielony na dwa: Organizacji i Kadr oraz Obsługi Urzędu. Reorganizacja ma ułatwić załatwianie spraw...

Zamknij
RadioOlsztynTV