Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska poliklinika świętuje 75-lecie istnienia

Fot. A. Piedziewicz

Olsztyński Szpital MSWiA zaczynał jako niewielka przychodnia, by w końcu stać się jednym z największych szpitali w regionie. Dziś obchodzi swoje święto.

Jej historia swój początek ma w 1945 roku, gdy przy ulicy Dąbrowszczaków zaczęło działać ambulatorium. Rok później – w 1946 – placówka przeniosła się na aleję Wojska Polskiego, gdzie funkcjonuje do dziś. Sukcesywnie powiększała swoje możliwości leczenia pacjentów. Prawdziwy przełom nastąpił jednak na przełomie lat 90. i 2000, gdy w Polsce zaczęto tworzyć regionalne centra onkologii. W roku 2004 właśnie w Poliklinice uruchomiono Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii.

Na 75-lecie placówki przyjechał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, nadzorujący szpitale MSWiA.

To jeden z naszych najnowocześniejszych szpitali. Bardzo ważne, że w tym szpitalu mamy do czynienia zarówno z profesjonalną i pełną diagnostyką, a następnie leczeniem. Tym, na co narzekają wielokrotnie zarówno pracownicy innych szpitali, jak i sami pacjenci, że ta diagnostyka odbywa się w jednym miejscu, a później pacjent musi szukać pomocy gdzie indziej. Tu tak nie jest

– podkreśla wiceminister Błażej Poboży.

00:00 / 00:00

Szpital cały czas planuje nowe inwestycje. Niedawno oddano do użytku nowy akcelerator pozwalający prowadzić bardziej precyzyjną radioterapią. Szykowany jest też całkowicie nowy oddział, który pozwoli na uruchomienie usług, których dotychczas Poliklinika nie realizowała.

To będzie ośrodek przeszczepiania szpiku, czyli utworzenie dużego oddziału hematologii wraz z ośrodkiem przeszczepiania szpiku. I to jest coś, czego jeszcze na Warmii i Mazurach nie było, Warmia i Mazury były pod tym względem białą plamą

– zapowiada dyrektor szpitala Krystyna Futyma.

00:00 / 00:00

Ale Poliklinika zajmuje się nie tylko pacjentami onkologicznymi. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreśla, że należy docenić jej wkład w walkę z pandemią COVID-19.

Chciałbym w sposób szczególny podziękować za ten miniony rok. Pomimo szczególnej uwagi, jaką w czasie pandemii powinniśmy poświęcać pacjentom onkologicznym, pomimo tego także włączyliście się w walkę z pandemią

– mówi wojewoda Chojecki.

00:00 / 00:00

Obecnie na oddziałach Szpitala MSWiA w Olsztynie co roku leczonych jest 40 tysięcy pacjentów, w tym ponad 12 tysięcy pacjentów onkologicznych. Z poradni specjalistycznych korzysta rokrocznie ponad 100 tysięcy osób. – To jest trzeci największy szpital w naszym regionie w zakresie udzielanych usług i główny, najważniejszy udzielający usług onkologicznych – informuje Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

00:00 / 00:00

Przy okazji jubileuszu, wręczono także nagrody za zasługi dla ochrony zdrowia, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Otrzymało je 37 pracowników Polikliniki.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poliklinika, Artur Chojecki, Andrzej Zakrzewski, MSWiA, Krystyna Futyma, 75-lecie
Wojewoda Artur Chojecki zachęca do szczepień

Luzowanie obostrzeń sanitarnych nie oznacza, że można rezygnować z zachowania dotychczas stosowanych zasad bezpieczeństwa. Pandemia nie minęła, mimo mniejszej liczby zachorowań. Kluczową sprawą są wciąż szczepienia...

Zamknij
RadioOlsztynTV