Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska policjantka i pies Nero pomagali w „Zofiówce”

Fot. KWP Olsztyn

Ponad dwa i pół tysiąca osób było zaangażowanych w akcję ratowniczą w kopalni Zofiówka. Wśród nich – warmińsko-mazurska policjantka, mł. asp. Małgorzata Konopko i jej partner – pies Nero.

5 maja w kopalni doszło do wstrząsu, który doprowadził do śmierci poniosło pięciu górników. Dwóch udało się uratować. Ciało ostatniego w ratownicy znaleźli w nocy z wtorku na środę, w jedenastej dobie akcji ratowniczej. – Nero zainteresował się w trzech miejscach – opowiadała w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn mł. asp. Małgorzata Konopko.

Widać było, że wyczuwa zapach, do którego jest szkolony. Pierwszy raz powiedziałam do niego „szukaj” na początku korytarza, gdzie były największe zniszczenia. Tam musiałam przyjąć pozycję „na czworaka”. Nero szedł przede mną. Momentami można było nieco się podnieść i iść w pozycji schylonej, ale przeważnie były to ciasne przejścia. Czasami trzeba było się nawet czołgać

– dodała mł. asp. Konopko.

00:00 / 00:00

Podczas akcji ratowniczej, prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, ratownicy zmagali się m.in. z wodą, która zalała zniszczony chodnik, blokującymi drogę fragmentami zniszczonych konstrukcji i urządzeń, wysoką temperaturą i metanem.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z mł. asp. Małgorzatą Konopko.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, górnicy, akcja ratunkowa, Zofiówka, Małgorzata Konopko
Policjanci z Warmii i Mazur drugą drużyną ogólnopolskich zawodów ratownictwa wodnego

Młodszy aspirant Wojciech Paśnikowski i sierżant sztabowy Paweł Pelikan z warmińsko-mazurskiej policji zajęli drugie miejsce na ogólnopolskich zawodach ratownictwa wodnego. Wyprzedzili ich tylko funkcjonariusze z Wrocławia....

Zamknij
RadioOlsztynTV