Olsztyńscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za nową siecią szkół
Zgodnie z reformą oświaty wszystkie samorządy muszą dostosować placówki do nowych wymogów. Temat nowej sieci szkół zdominował dzisiejszą sesję rady miasta.
Choć wszyscy radni zagłosowali za projektem, to jednak zgodnie twierdzą, że nowa sieć szkół jest niedopracowana. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Rudnik twierdzi że widać w tym rękę wiceprzewodniczącego Jarosław Słomy, który od początku jest przeciwko reformie oświaty. Z kolei radna klubu Platformy Obywatelskiej Danuta Ciborowska, podkreślała ciężką pracę członków komisji edukacji, dzięki którym możliwe było wypracowanie takiego konsensusu, który pozwoli na łagodne przejście tego etapu. Radna dodała jednak, że jej klub reformy nie popiera.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Zgodnie z uchwałami w Olsztynie powstaną dwie nowe szkoły podstawowe; gimnazjum nr 5 zostanie przekształcone w SP nr 14, a gimnazjum nr 12 w SP nr 5. Pięć gimnazjów zostanie włączonych do liceów ogólnokształcących, a pięć pozostałych będzie włączonych do szkół podstawowych. W związku z tymi zmianami i prognozami demograficznymi zmienią się obwody w 10 podstawówkach, a niektóre ze szkół – po włączeniu do nich gimnazjów – będą funkcjonować w dwóch budynkach. W Olsztynie jest obecnie 19 szkół podstawowych i 12 gimnazjów.
Według dyrektora ratuszowego wydziału edukacji Mariusza Badury, propozycje zawarte w projektach uchwał były konsultowane m.in. na spotkaniach w szkołach i z radami osiedli. Uchwały mają charakter intencyjny. Teraz zostaną przekazane do kuratorium – muszą jeszcze uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Zgodnie z założeniami reformy oświaty, rady gmin muszą do 31 marca podjąć ostateczne uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego; olsztyńscy radni planują takie głosowanie na 29 marca.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
(dgrz/pap/bsc)