Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy lekarze podali nowatorski lek dziecku choremu na zanik mięśni. Jest szansa na cofnięcie objawów choroby

Dominik

Najnowocześniejsze leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) u dzieci jest już dostępne w Olsztynie. W środę u 20-miesięcznego Dominika z Nawiad koło Mrągowa neurolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przeprowadzili specjalny zabieg.

– Dzięki temu chłopiec ma szansę na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet cofnięcie jej objawów – informują lekarze z olsztyńskiego szpitala. Możliwość leczenia SMA u dzieci pojawiła się dopiero w grudniu 2016 r., gdy nowoczesny lek został zarejestrowany. Przez kolejne dwa lata w Polsce mogła z niego skorzystać tylko wybrana grupa pacjentów w ośrodkach klinicznych.

Jak powiedziała doktor Elżbieta Łobodzińska-Młynarczyk  ordynator Oddziału Neurologicznego  Szpitala Dziecięcego, od tego roku leczenie to zostało objęte przez resort Zdrowia i NFZ programem lekowym i pacjenci nie muszą już wyjeżdżać na leczenie np. do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

W najbliższych tygodniach ruszy kwalifikacja kolejnych pacjentów. Przed pojawieniem się tego leku nie było możliwości leczenia tej choroby. Pozostawała tylko rehabilitacja, która nie była w stanie na dłuższą metę uchronić pacjenta przed prowadzącą do śmierci niewydolnością oddechową.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to rzadka choroba nerwowo-mięśniowa, uwarunkowana genetycznie. Atakuje część układu nerwowego, odpowiedzialną za kontrolę świadomego ruchu mięśni.

 

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy
Redakcja: J. Golon/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, szpital dziecięcy, zabieg, lek, SMA, Rdzeniowy zaniki mięśni
Sukces lekarzy z olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego. Skomplikowana operacja uratowała życie 8-letniej Weronice

8-letnia Weronika Lange z Ciechanowa, dzięki nowatorskiej operacji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będzie żyła, a jej mózg będzie mógł się normalnie rozwijać. To pierwsza taka...

Zamknij
RadioOlsztynTV