Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn – sytuacja na rynku pracy

Jak w Olsztynie rysuje się sytuacja na rynku pracy? U progu wakacji 2022 można stwierdzić, że na brak różnorodności w dostępnych wakatach nie można narzekać. Jak co roku plantatorzy jako pierwsi zaczęli szukać pracowników fizycznych. Wciąż nagłaśnia się problem braku ludzi do pracy przy uprawach sadowniczych oraz zbiorach. Czy w tym roku coś się zmieni?

Rynek pracy Olsztyn – wszystkiemu winne zaniżanie stawek? 

Dlaczego Polacy coraz mniej chętni są do prac przy uprawach i zbiorach? Czy stawki za tego typu prace są do tego stopnia niskie, że jedynym ratunkiem dla plantatorów jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu? Wiadomo, że Ukraińcy dostają nieco mniejsze wynagrodzenie od Polaków, a i tak przystępują do pracy z większą ochotą i bez narzekania. Głównie też dlatego, że ich wynagrodzenia z własnego kraju jeszcze długo nie dogonią naszych stawek. Wystarczy przejrzeć prasę lokalną, aby zauważyć, że pracownicy do zbioru truskawek w Olsztynie i okolicach poszukiwani są w maju i czerwcu właściwie w trybie ciągłym. Zatrudniane są całe rodziny, co na pewno pozwala na większy komfort w pracy, kiedy wszyscy się znają i mają do siebie zaufanie.

Rynek pracy w Olsztynie – prognozy na 2022 w uprawach i sadownictwie 

Świeży napływ siły roboczej z Ukrainy ratuje już i tak nadwyrężoną sytuację branży rolniczej. Stawki są różne – wiele zależy od operatywności właściciela gospodarstwa i inwestycji, z których czerpie przychody. Na znacznie lepsze wynagrodzenie liczyć można, pracując u plantatora w trzydziestoletnią tradycją, niż zbierając truskawki u kogoś, kto własną hodowlą pochwalić się może dopiero od kilku lat. Podejmując sezonową pracę w polu – koniecznie zwracajmy uwagę na takie szczegóły. W czasie pierwszej rozmowy warto więc niby niezobowiązująco rzucić pytanie: „Jak długo prowadzi Pan gospodarstwo?”. To w pewien sposób otworzy nam oczy i pokaże, jakie są perspektywy na najbliższy czas.

Olsztyn – sytuacja na rynku pracy przy zbiorach owoców i warzyw 

Najwięcej ogłoszeń pracy fizycznej dotyczy zbiorów truskawek. Właśnie teraz mamy na nie sezon, więc potrwa on jeszcze chwilę. To jednak nie wszystko w kwestii ogłoszeń. Lada moment rozpoczną się sezonu zbioru borówek, jabłek, śliwek, moreli czy winogron. System wynagrodzenia opiera się na dwóch rozwiązaniach. W większości przypadków płaci się od kobiałki, ale można też trafić do takiego gospodarstwa, gdzie stawka określona jest godzinowo, co w praktyce wydaje się znacznie bardziej korzystne. Pracownicy fizyczni mają oczywiście zapewnione zakwaterowanie, chyba że mówimy o kimś, kto tylko dojeżdża, ponieważ mieszka w pobliżu i ma ten komfort, że codziennie wraca do własnego domu. Noclegi wliczone są już w pracę, nie są pobierane za nie żadne opłaty. Dyskusyjne mogą być warunki panujące w tych obiektach, ale po zaostrzeniu przepisów kilka lat temu większość plantatorów stosuje się uważnie do restrykcji.

Praca w Olsztynie na sezon – 3 miesiące… i co dalej? 

Praca przy zbiorze owoców trwa od maja do końca września, trzeba więc przygotować się na min. 3 miesiące funkcjonowania w określonych warunkach, gdzie sprawność fizyczna niewątpliwie będzie atutem. Jeśli niestraszne Wam prace na wysokościach, przy ciągłym pochyleniu i zgrabieniu, długie przebywanie na słońcu – odwiedźcie stronę Aplikuj.pl i spośród dostępnych tam ofert wybierzecie te, które najbardziej Wam pasują.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na ten moment czekali od miesięcy. Świadectwa odebrane, czas rozpocząć wakacje

Zakończył się rok szkolny. Uroczystości i wręczenie świadectw zwieńczyły wyjątkowo trudny rok w edukacji młodych ludzi, dlatego teraz czas na zasłużone wakacje. W województwie warmińsko-mazurskim rok...

Zamknij
RadioOlsztynTV