Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn, Ełk i Lidzbark podsumowały wyniki kwesty

Co roku Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna kwestuje na cmentarzu w Ełku. Fot. archiwum RO

EŁK

Ponad 3 tysiące złotych zebrano podczas kwesty na cmentarzu w Ełku.

Co roku Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna zbiera pieniądze na odnowę zabytkowych nekropolii na Kresach Wschodnich.

Jak powiedziała jedna z organizatorek kwesty Danuta Turek, w tym roku dochód ze zbiórki będzie przeznaczony na renowacje grobu generała Józefa Olszyny – Wilczyńskiego i jego adiutanta kapitana Mieczysława Strzemeskiego. Zostali oni zamordowani przez Sowietów w 1939 roku. Ich groby znajdują się na cmentarzu w Sopoćkinach.

00:00 / 00:00

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, w tym roku, kwestowało po raz 26. Jeszcze dziś mają być znane wyniki olsztyńskiej kwesty Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

Kwesta na olsztyńskim cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Fot. archiwum RO

OLSZTYN

Ponad 21 tysięcy złotych udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty na cmentarzach w Olsztynie.

W tym roku kwestowało ponad 70 osób, wśród nich dziennikarze, aktorzy i samorządowcy. Zebrane datki zostaną przeznaczone na renowację nagrobków na nekropoliach: św. Jakuba i św. Józefa. – Suma ta powinna wystarczyć na renowację 10 takich nagrobków – uważa dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Tegoroczny wynik kwesty jest nieco gorszy od ubiegłorocznego, kiedy to udało się zebrać rekordową kwotę 23 tysięcy złotych.

LIDZBARK WARMIŃSKI

3 tysiące 203 złote i 62 grosze zebrali wolontariusze z powiatu lidzbarskiego podczas sobotniej kwesty na rzecz Fundacji Nezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Pieniądze przeznaczone zostaną na ekshumację i identyfikację genetyczną Żołnierzy Niezłomnych, ofiar pierwszych lat totalitaryzmu w Polsce. Zbiórkę prowadzono na cmentarzach w Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Lubominie i Sarnowie. Pieniądze zbierało ponad 40 wolontariuszy. Rozdano prawie tysiąc ulotek informujących o akcji „Niezłomny jest w Tobie”.

Posłuchaj relacji Remigiusza Alchimowicza

00:00 / 00:00

(mzbr/imal/ral/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwesta, Ełk
Harcerze dbają o opuszczone groby i kwestują

Harcerze olsztyńskiego Hufca Rodło prowadzą akcję ZNICZ. Jak co roku, reprezentacje drużyn harcerskich i gromad zuchowych, uprzątnęły opuszczone groby i postawiły znicze na cmentarzu przy ul....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV