Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olecko bez burmistrza. Jak do tego doszło? I co dalej?

fot.olsztyn.tvp.pl

Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego Wacław Olszewski stracił mandat. Naruszył ustawę antykorupcyjną, bo pełnił jednocześnie funkcje burmistrza i prezesa Koła Łowieckiego „Sarna”, które uzyskiwało przychody. O terminie przedterminowych wyborów w Olecku zdecyduje teraz premier Beata Szydło.

Co było przyczyną odwołania Wacława Olszewskiego? Ile czasu premier ma na wyznaczenie dnia wyborów, a także kiedy powoła komisarza miasta? Na te pytania odpowiada Polskie Radio Olsztyn.

Niecałe dwa lata temu Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuciło burmistrzowi naruszenie ustawy antykorupcyjnej. Dlaczego? Wacław Olszewski równocześnie pełnił funkcję burmistrza i prezesa Koła Łowieckiego „Sarna”, które co roku uzyskiwało przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej i było podatnikiem VAT.

Olszewski bronił się, że kierowanie kołem łowieckim traktował wyłącznie jako działalność społeczną i nie pobierał za to wynagrodzenia. Jednak – w ocenie CBA – i tak naruszało to ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wojewoda musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało najpierw CBA, potem o to samo wystąpił wojewoda.

Burmistrz Olecka Wacław Olszewski wniósł skargę na decyzję o wygaszeniu jego mandatu. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skargę kasacyjną oddalił.

Co stanie się teraz? – Premier ma 60 dni na rozpisanie przedterminowych wyborów – poinformowała Elżbieta Sobańska, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. – Również na ten czas, do wyborów, premier wyznacza osobę, która będzie pełniła funkcję organu w mieście Olecko. To jest suwerenna decyzja prezesa Rady Ministrów – dodała Sobańska.

Wacław Olszewski to nie jedyna osoba, która w tej sytuacji pożegna się ze stanowiskiem. Automatycznie stanowisko traci również wiceburmistrz Olecka.

Wątpliwości dotyczące łączenia stanowisk burmistrza i prezesa koła łowieckiego pojawiły się bardzo szybko – twierdzi Maria Dzieniszewicz, z opozycyjnego klubu radnych Dobro Wspólne. – My staliśmy na stanowisku, że trzeba tę sprawę dokładnie zbadać. Chcieliśmy, żeby niezależny, właściwy organ państwowy wypowiedział się odnośnie tego warunku prawnego – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn radna Dzienisiewicz.

Popołudniu (29.03.) burmistrz Olecka wydał oświadczenie, które zostało rozesłane redakcjom. Czytamy w nim: „Kandydując na stanowisko burmistrza byłem przekonany, że działam zgodnie z obowiązującym prawem. Dysponowałem zaświadczeniami z Okręgowej Rady Łowieckiej, która potwierdzała, że według prawa łowieckiego żadne koło na terenie okręgu suwalskiego nie prowadzi działalności gospodarczej.”

Wacław Olszewski nie odebrał od nas telefonu. Po rozprawie mówił Polskiej Agencji Prasowej, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia ze względu na wcześniejsze wyroki w podobnych sprawach. Zapowiedział, że wystartuje w przedterminowych wyborach, bo – jak mówił – chce dokończyć zamierzenia, które planował na tę kadencję.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

mlewin/pap/wcześniejsze

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Basen w Ostródzie ma nowego właściciela

Właścicielem basenu zostało miasto, które kupiło obiekt za 2,5 miliona złotych. Cena jest to niemal trzykrotnie niższa cena od tej, której żądał poprzedni właściciel pod koniec...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV