Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Około 17 mln gospodarstw domowych i rolnych skorzysta z zamrożenia cen prądu

– Robimy wszystko, aby w maksymalny sposób ograniczyć wzrost cen energii. Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu – powiedział w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Szwed na antenie Polskiego Radia odniósł się do zamrożenia w 2023 r. cen prądu dla wszystkich gospodarstw domowych do poziomu zużycia 2 tys. kWh rocznie. – Dzisiaj na posiedzeniu Sejmu będzie pierwsze czytanie tej ustawy i robimy wszystko, aby w maksymalny sposób ograniczyć wzrost cen energii – powiedział.

Dodał, że gospodarstwa domowe, które będą zużywały do 2 tys. kWh w przyszłym roku, zapłacą za prąd cenę tegoroczną.

Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Dla rodzin wielodzietnych i gospodarstw rolnych będzie to 3 tys. kWh

– wyjaśnił Szwed.

Drugą formą pomocy są dodatki do cen energii. – Jest to kwota do tysiąca złotych do różnych nośników energii. Do tych nośników wliczają się m.in. pompy ciepła, bo jest to ogrzewanie energią elektryczną – przekazał.

Stanisław Szwed podkreślił, że jeżeli dane gospodarstwo domowe zużyje do 2 tys. kWh prądu lub obniży o 10 proc. zużycie prądu w stosunku do roku poprzedniego, to w 2024 r. otrzyma zniżkę 10 proc. na ceny energii.

Wyliczenia, które były przeprowadzone w Ministerstwie Klimatu, wskazują, że średnia zużycia prądu jest właśnie w okolicach 2 tys. kWh. Stąd takie rozwiązania. Łącznie na to jedno wsparcie są ponad 23 mld zł. Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z tego rozwiązania

– powiedział.

Zdaniem wiceministra „kwestia inflacji, podwyżek cen energii jest nie tylko wewnętrzną sprawą naszego kraju, ale wynika z wojny w Ukrainie i z wysokiej inflacji, która jest w całej Europie”.

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prąd, cena, Stanisław Szwed
Cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie, a więc dla ogromnej większości polskich...

Zamknij
RadioOlsztynTV