Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Okoliczne łąki zalane przez Łynę. Olsztyńskie starostwo zwołało sztab kryzysowy

Łyna wylała w okolicach Bartąga. Fot. Słuchacz Adam

Po ulewach na Warmii i Mazurach podniósł się stan wód w jeziorach i rzekach, m.in. na Szkarpawie, Drwęcy i Zalewie Wiślanym. W kilku przypadkach rzeki wystąpiły z koryt, co spowodowało podtopienia. Tak stało się w Bartągu pod Olsztynem, gdzie rzeka Łyna wylała na okoliczne łąki.

Starosta olsztyński Andrzej Abako zwołał w środę doraźne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowano o zamknięciu przepustu pod drogą powiatową, wykoszeniu rowów i ułożeniu wału przeciwpowodziowego z worków, który ma powstrzymać wylewanie Łyny na łąki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się wykaszanie roślinności w korycie rzeki. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a w zależności od potrzeb podejmowane działania.

Zlewnia Olsztyn zaoferowała stworzenie opracowania profilu rzeki z pionowym i poziomym przekrojem, co mogłoby dać wskazówki co do tego, czy należałoby rzekę na przykład pogłębić lub odmulić. Będzie też sprawdzane, czy stacja pomp nie powinna zostać zmodernizowana, by radzić sobie z odpompowywaniem większej ilości wody.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zalanie, podtopienia, Łyna, łąki, starostwo olsztyńskie, sztab Kryzysowy
Spływy kajakowe, czyli jeszcze jedna atrakcja turystyczna na Warmii i Mazurach. Które trasy są najpopularniejsze?

Na Warmii i Mazurach nie brakuje atrakcji turystycznych. Należą do nich są spływy kajakowe organizowane przez PTTK. Jak mówi przewodnik PTTK Adam Frenszkowski - najpopularniejsze w...

Zamknij
RadioOlsztynTV