Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Okazał się druzgocącą klęską. Mijają 102 lata od plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

Fot. R. Lesiński

Konsekwencją plebiscytu było przyłączenie  do Polski  ośmiu gmin. Mimo to okazał się druzgocącą klęską dla odradzającej się Rzeczypospolitej.

Mijają 102 lata od dnia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Głosowanie było wynikiem zapisów Traktatu Wersalskiego, w myśl którego o przynależności państwowej niektórych spornych obszarów mieli decydować ich mieszkańcy. Tak stało się w przypadku Warmii, Mazur i Powiśla.

Jak wspominali polscy działacze, Niemcy przygotowali się do tego wydarzenia niezwykle starannie, nie szczędząc pieniędzy, gróźb i oszustw. Na dzień plebiscytu ściągnęli też z głębi Niemiec do Prus tysiące byłych mieszkańców. Polska była w tym czasie pogrążona w wojnie z bolszewikami – wspominali działacze.

00:00 / 00:00

Ostatecznie za Polską opowiedziało się zaledwie 2 procent ludności Warmii, Mazur i Powiśla. Rzeczpospolitej przyznano 3 gminy na Mazurach i 5 na Powiślu.

Autor: M. Sochacki
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plebiscyt na Warmii i Mazurach
Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

Sejm podjął uchwałę upamiętniającą setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, który odbył się 11 lipca 1920 roku. Mieszkańcy tych regionów decydowali w głosowaniu o...

Zamknij
RadioOlsztynTV