Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odznaczenia, medale i wspomnienia z okazji jubileuszu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących

fot. D. Grzymska

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących obchodzi jubileusz 50-lecia. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Grzegorzewskiej powołano 14 maja 1970 roku zarządzeniem Kuratora Okręgu Szkolnego i początkowo nosił nazwę Państwowego Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olsztynie.

Reforma oświaty w 1999 r. zmieniła strukturę Ośrodka. Powstało wtedy: Gimnazjum Nr 17 dla Uczniów Niesłyszących, a w kolejnych latach, dzięki staraniom rodziców, działalność swoją rozpoczęły: przedszkole, zasadnicza szkoła zawodowa o kierunku kucharz i fotograf, liceum ogólnokształcące, szkoła policealna i wczesne wspomaganie rozwoju.

Obecnie w szkołach uczy się pięćdziesięcioro pięcioro uczniów na wszystkich poziomach, a nauczyciele muszą być specjalistami w dziedzinie surdopedagogiki. I właśnie ten profesjonalizm doceniają rodzice.

Jestem zachwycona ośrodkiem. Robi bardzo dobrą robotę dla naszych dzieci. Mój syn się rozwija, zaczął mówić, jest bardziej społeczny. Chętniej przyjeżdża do tej szkoły. Nauczyciele są cudowni, kadra wykwalifikowana. Nie wyobrażam sobie, że tego ośrodka mogłoby nie być

– mówi Małgorzata Guzowska.

00:00 / 00:00

Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim przyznano odznaczenia, wręczono medale okolicznościowe i podziękowania za wieloletnią pracę. Nie zabrakło także wspomnień i podsumowań.

Były stare aparaty słuchowe, takie pudełkowe jeszcze, na szelkach. Obecnie aparaty są tak małe, że ich praktycznie za uchem nie widać. Są implanty ślimakowe, które bardzo dzieciom pomagają. A w samej bazie dydaktycznej – posiadamy monitory, tablice interaktywne i planujemy zakup następnych

– wspomina Jolanta Lubkiewicz, dyrektor placówki.

00:00 / 00:00

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, jubileusz
Olsztyn prowadzi szczepienia trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19. Kto może z nich skorzystać?

Rozszerzono listę osób mogących dodatkowo wzmocnić swoją odporność przeciw COVID-19. W Olsztynie trwa szczepienie osób, które ukończyły 50. rok życia. Możliwość przyjęcia dodatkowej dawki mają osoby,...

Zamknij
RadioOlsztynTV