Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odnowiono pomnik ofiar hitlerowskiego obozu w Działdowie. Co będzie z niszczejącym budynkiem?

Fot. M. Świniarski

Pomnik poświęcony tysiącom ofiar niemieckiego obozu Soldau w Działdowie zyskał nowy kształt. Niszczejący monument został odnowiony i uroczyście odsłonięty.

W uroczystości wzięła udział m.in. Wiesława Bujnowska, która jako dziecko trafiła do obozu na kilkanaście dni ze swoją mamą. Jak mówi, panowały tam fatalne warunki.

Nie było sanitariatów, tylko wykopane szambo i położona deska. Mama widziała, jak kobieta straciła równowagę i wpadła w ten dół. Nikt jej nie ratował. Została tam.

00:00 / 00:00

Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński dziękował za pomoc w przebudowie pomnika władzom powiatowym oraz Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podkreślił, że teraz monument upamiętnia także tych, którzy trafili tam po wojnie.

Teraz pojawił się pomnik, który mówi  o tym, że był to nie tylko obóz hitlerowski, ale także obóz nakazowo-rozdzielczy NKWD. Za naszymi plecami  jest obiekt w opłakanym stanie. Właśnie ruszyły prace renowacyjne  i mam nadzieję, że uda nam się stworzyć coś co będzie pewnym elementem edukacji, w szczególności młodego pokolenia.

00:00 / 00:00

Przebudowa pomnika kosztowała 105 tysięcy złotych.

Fot. M. Świniarski

Fot. M. Świniarski

Fot. M. Świniarski

Autor: M. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, Soldau, niemiecki obóz
Wybuch w fabryce. Jedna osoba trafiła do szpitala

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności wybuchu w fabryce w Rybnie w powiecie działdowskim. Ciężko ranny został jeden z pracowników. O szczegółach wypadku mówi sierżant sztabowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV