Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odmrażanie gospodarki, tarcza antykryzysowa i wpływ pandemii na pracę. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Debata w Radiu Olsztyn

Gośćmi audycji My, Wy, Oni tym razem są przedstawiciele związków zawodowych i organizacji zrzeszających pracodawców.

Z gośćmi Radia Olsztyn Marek Lewiński rozmawiał m.in. o odmrażaniu polskiej gospodarki, tarczy antykryzysowej, wpływie pandemii na prawa pracownika i jakości pracy zdalnej. Z zaproszenia do udziału w audycji skorzystali:

  • Sławomir Mątwicki – członek loży Business Centre Club
  • Rafał Laskowski – Warmińsko–Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan
  • Jarosław Szunejko – przewodniczący Rady OPZZ Województwa Warmińsko–Mazurskiego
  • Józef Dziki – przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Solidarności

Przeciwdziałanie epidemii koronawirusa

Rząd pracuje nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii. Pakiet, zwany tarczą 3, przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych, branży budowlanej, ale także duże odstępstwa od prawa pracy. Mają się w niej również znaleźć przepisy umożliwiające rządowi walkę z wrogimi przejęciami polskich firm. Kolejny – to tarcza 4, która – uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych, a także przesuwa o 3 miesiące dematerializację akcji.

Obecna Tarcza antykryzysowa 2.0 oferuje:
Dla pracowników: świadczenie postojowe, nieopodatkowanie podatkiem dochodowym lub przesunięcie płatności podatku.
Dla pracodawców: dofinansowania do pensji i kosztów wynagrodzeń pracowników, zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące, możliwość odliczenia straty z bieżącego roku od dochodu z poprzedniego roku, nisko oprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, korzystniejsze gwarancje de minimis w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe zasady handlu i usług

Od 20 kwietnia obowiązują nowe zasady w handlu i usługach. Do sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych mogą wejść cztery osoby na każdą kasę. W większych punktach na jednego klienta musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. W weekendy nie ma już godzin zakupów dla seniora. Nadal obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek w sklepach.

Drugi etap odmrażania gospodarki zakłada otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych pod pewnymi warunkami oraz sklepów budowlanych w weekendy. Ogólnodostępne mają być także niektóre instytucje kultury – biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

Zdalna praca w czasie pandemii

Z powodu pandemii koronawirusa, korytarze wielu zakładów pracy są obecnie niemal puste. Pracodawcy wysyłają swoich pracowników do pracy z domu, aby nie musieli niepotrzebnie narażać zdrowia swojego i kolegów. Co jednak gdy pracodawca nie ma wystarczająco dużo sprzętu, aby umożliwić taką pracę każdemu? W jaki sposób praca zdalna przekłada się na efektywność pracowników?

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, związkowcy, pracodawcy
ZUS: w środę pierwsze postojowe na kontach przedsiębiorców

W środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeleje na konta 86,2 tys. przedsiębiorców pierwsze świadczenia postojowe – poinformowała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS podaje, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV