Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odliczanie dni do Bitwy pod Grunwaldem. Sprawdź program imprez

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Na Polach Grunwaldu rozpoczyna się cykl imprez przed sobotnią inscenizacją wielkiej bitwy z 1410 roku. Pod Grunwald zjeżdżają już rycerze ze swoim rynsztunkiem z kilku europejskich krajów.

Dzisiaj (14 lipca) o 10.00 rozpoczną się Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich. Finał – o 20.00. Polskie Radio Olsztyn towarzyszy wydarzeniom w Grunwaldzie. Nasze wyjazdowe studio stanie w sobotę tuż obok pól, na których odbędzie się inscenizacja bitwy.

W środę odbyła się niełatwa rywalizacja w strzelaniu z łuku do ruchomego celu. To był wstęp do III Mistrzostw Polski „O srebrny mecz Grunwaldu”. Wieczorem historia zderzyła się z współczesnością, kiedy to został rozegrany turniej piłki średniowiecznej.

Zawody łucznicze pod Grunwaldem. Fot. Łukasz Węglewski

W czwartek (14 lipca) rycerze powalczą na rękę, później Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, w których naprzeciw siebie staną dwie 16-osobowe drużyny.

W piątek próba generalna przed sobotnim zwycięstwem polsko-litewskich wojsk nad krzyżakami. W historycznej oprawie odprawiona zostanie także msza święta. Również w piątek rozegrany zostanie średniowieczny turniej szachowy. Będzie też potyczka puszkarzy, czyli turniej wystrzałów armatnich i bratanie się rycerzy z turystami – wspólnie zagrają w bule.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Wielka inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się w sobotę o godzinie 15. Tegoroczne spotkanie reżyseruje specjalista od teatru historycznego Krzysztof Górecki.

Dni Grunwaldu to także liczne atrakcje towarzyszące m.in. kuchnia i smaki średniowiecza, a także pokazy ówczesnego rzemiosła. Wystąpią zespoły śpiewacze i bębniarze. Kilkudniową imprezę zakończą Mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, czyli wieczorny bojowy turniej 5-osobowych pocztów rycerskich.

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Samochodem campingowym na Pola Grunwaldzkie? Nie ma przeszkód. W tym roku po raz pierwszy przygotowano miejsca dla takich przyczep. Są tam agregaty i toalety. Miłośnicy caravaningu będą mieli się gdzie zatrzymać, tłumaczy organizator, Wojciech Fijałkowski

00:00 / 00:00

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

Przygotowania do bitwy, fot. Marek Lewiński

(gaj/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Grunwald, rycerz, inscenizacja
Kim byli rycerze?

Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji do naszego studia zaprosiliśmy Pana Marcina Gulczyńskiego - miłośnika epoki jaką było Średniowiecze. Opowiedział...

Zamknij
RadioOlsztynTV