Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odkryj Warmię i Mazury – piramida w Rapie

Piramida w Rapie. Fot. S. Ostrowski

W audycji Okryj Warmię i Mazury reporterzy Polskiego Radia Olsztyn odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Pojechali tam, by opowiedzieć o historii piramidy w Rapie.

Nie przypadkowo trafili do Węgorzewa. W tamtejszym muzeum można oglądać wystawę poświęconą grobowcowi rodziny  von Fahrenheid z początku XIX wieku.

Baron von Fahrenheid był jednym z podobno najbogatszym człowiekiem Prus Wschodnich. Ludzie mówili, że jadąc przez swoje włości mógł dotrzeć z rodzinnego pałacu wprost do Królewca. Kiedy umarła mu córka, postanowił kupić jej nieśmiertelność i na Rysich Bagnach zbudował piramidę. A może było zupełnie inaczej…

Nasi reporterzy razem z zaproszonymi gośćmi obalają mity. Pierwszym jest chociażby to, że piramida nie miała być grobowcem, a… lodownią, w której przechowywano bryły lodu. Piramida w Rapie wymaga natychmiastowego remontu. O badaniach archeologicznych, które tego dowodzą oraz o tym skąd pozyskać, bagatela, ponad milion złotych, które mogą pomóc ocalić obiekt od zrujnowania – opowiadają Kinga Grabowska i Robert Lesiński.

Piramida w Rapie. Fot. Sławomir Ostrowski

Piramida w Rapie. Fot. Sławomir Ostrowski

Piramida w Rapie. Fot. Sławomir Ostrowski

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, archeologia, grobowiec, Rapa, piramida, baron
Park Technologiczny w Elblągu wykona ekspertyzy dla MON

Elbląski Park Technologiczny podejmuje współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. W elbląskich laboratoriach środowiskowych będą wykonywane ekspertyzy na potrzeby wojska i obronności. Dotyczy to między innymi badań...

Zamknij
RadioOlsztynTV