Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odkrycie archeologiczne to wielki problem na kolejne lata

Mieszkańcy Olsztyna apelują o ustawienie tabliczki informacyjnej przy ruinach rondeli, odkopanych przed Wysoką Bramą.

Dwa lata temu w trakcie prac badawczych przed olsztyńską Wysoką Bramą odkryto pozostałości budowli obronnej, o której istnieniu wcześniej nie wiedziano. Niestety, wciąż nie wiadomo ani jak ona wyglądała, ani co z nią zrobić.

Z dotychczasowych badań wynika, że obiekt powstał w XV wieku, ale czy był basztą, czy może czymś w rodzaju barbakanu? Specjaliści jeszcze tego nie wiedzą, a badania ciągle trwają. Na dodatek miejski i wojewódzki konserwatorzy zabytków nie mogą nawet dojść do porozumienia, jak oznakować obiekt, by turyści i mieszkańcy nie musieli zastanawiać się, co to właściwie jest.  Przez dłuższy czas, teren wykopalisk był osłonięty płotem, teraz bez problemu można oglądać resztki dawnych murów.

Reporter Radia Olsztyn próbował ustalić czym są ruiny sprzed wieków i co z nimi dalej będzie?

Posłuchaj relacji Mariusz Piedziewicza

00:00 / 00:00

Urząd miasta w Olsztynie zapowiada, że koło zabytkowych ruin ustawi tabliczkę informacyjną, ale nie wiadomo kiedy. Wciąż nie jest także jasne, jak zagospodarować ten teren, by – z jednej strony – pozwolić na wyeksponowanie ruin rondeli, a z drugiej – zabezpieczyć dawne mury przed zniszczeniem. (piedz/as/bsc)

 

2 lata temu przed olsztyńską Wysoką Bramą odkryto pozostałości budowli obronnej, o której istnieniu wcześniej nie wiedziano. Fot. A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia, barbakan, Wysoka Brama, rondela
Doda będzie patronką obserwatorium w Kurzętniku

Popularna Doda osobiście wspiera archeologów, którzy prowadzą prace w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim. - Badacze przeszukują miejsce, gdzie pierwotnie miało dojść do sławnej bitwy rycerzy Zakonu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV