Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od lat marzyli o miejscu spotkań. Teraz mają świetlice

Fot. D. Grzymska

Na te inwestycje mieszkańcy dwóch wsi w gminie Szczytno czekali od lat. Dziś uroczyście zainaugurowały działalność wiejskie świetlice w Nowym Gizewie i Lipowej Górze Wschodniej.

Dotąd mieszkańcy nie mieli stałego miejsca spotkań – przyznał Michał Luma, sołtys Lipowej Góry Wschodniej.

Najpierw spotykaliśmy się na działce. Potem z projektu pozyskaliśmy pieniądze na wiatę, bo tego nam brakowało (…)

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej Górze Wschodniej już zagospodarowały swoją świetlicę. Teresa Nowik wylicza, że na Dzień Kobiet szykuje się pierwsza impreza, a potem warsztaty dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Będziemy organizowały różne warsztaty dla całej wsi, dla tych kto będzie chętny. Na dzień kobiet będzie rwanie pierza, będą warsztaty dla dzieci, dla mężczyzn warsztaty robienia makaronu, a dla pań robienia pierogów. Dwa razy ma być kino letnie.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Jak podkreślał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, świetlica jest ważnym punktem każdej miejscowości.

W mojej ocenie świetlice te mają fundamentalne znaczenie dla tworzenia lokalnych społeczności. Widzimy jak jest w miastach. Sąsiedzi nie znają się, nie rozmawiają ze sobą, bo często brakuje miejsca, w którym mogli by się się spotkać oficjalnie i mniej oficjalnie. Taką właśnie rolę pełnią świetlice wiejskie.

00:00 / 00:00

Natalia Dziczek z Lipowej Góry Wschodniej cieszy się, że mieszkańcy nie będą się już spotykali się na prywatnych działkach czy w garażu.

Spotykałyśmy się w garażu. Świetlica jest bardzo potrzebna, aby była integracja między nami a mieszkańcami.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Koszt każdej świetlicy to ponad 700 tysięcy złotych, z czego ponad 400 tysięcy to dofinansowanie z Polskiego Ładu – zaznaczył warmińsko-mazurski poseł PiS Jerzy Małecki.

Pieniądze zostały pozyskane z Polskiego ładu (…) Pieniądze, które wpływają do gminy Szczytno są wykorzystywane ku radości mieszkańców.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Jak podkreśliła obecna na uroczystości posłanka Iwona Arent, Prawo i Sprawiedliwość wspiera takie małe społeczności.

Ważne jest, żeby powstawały takie miejsca, gdzie będą mogły się odbywać różne zajęcia, spotkania. Dzieciom będzie można zaoferować choinkę i Mikołaja. Mam nadzieję, że w wioskach na Warmii i Mazurach będzie ich powstawało coraz więcej.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w świetlica wiejska, gmina Szczytno, Nowe Gizewo, Polski Ład
Kolejne wiejskie świetlice gotowe do otwarcia

Atak zimy i gorący przedświąteczny czas wpłynęły na opóźnienie terminu oddania do użytku trzech wiejskich świetlic na terenie gminy Szczytno. Miejsca spotkań dla mieszkańców przygotowano w...

Zamknij
RadioOlsztynTV