Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Od 1 stycznia wzrosną wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli

Od 1 stycznia 2020 r. wzrosną wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli tak, aby nie zarabiali mniej od płacy minimalnej. Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

Minister edukacji narodowej jest zobligowany do wydania takiego rozporządzenia co roku, nawet gdy nie jest zmieniana wysokość stawek.

Zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia 2020 r. wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby niższe od przyszłorocznej płacy minimalnej. Chodzi o nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego oraz o nauczycieli mianowanych w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego. Płaca minimalna w 2020 r. wzrośnie do 2600 zł brutto.

Z tabeli wynika, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, nauczyciela stażysty z licencjatem, ale z przygotowaniem pedagogicznym, a także nauczyciela kontraktowego z licencjatem, ale bez przygotowania pedagogicznego lub z dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium wzrośnie z 2466 zł do 2617 zł brutto (wzrost o 151 zł brutto).

Stawka zasadnicza nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, i nauczyciela kontraktowego z licencjatem i przygotowaniem pedagogicznym wzrośnie z 2509 zł do 2663 zł brutto (wzrost o 154 zł brutto).

Z kolei nauczyciel stażysta z licencjatem, ale bez przygotowania pedagogicznego, lub z dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium zarobi w 2020 r. 2600 zł brutto (dziś 2450 zł; oznacza to wzrost o 150 zł brutto), a nauczyciel mianowany z tym samym wykształceniem – 2638 zł brutto (dziś 2486 zł; wzrost o 152 zł brutto).

Według MEN styczniowa podwyżka dotyczy niewielkiej grupa nauczycieli – około 19 tysięcy osób, co stanowi około 3 proc. wszystkich nauczycieli.

Wysokość minimalnych stawek pozostałych nauczycieli nie zmieni się w styczniu. Zależnie od stopnia awansu i poziomu wykształcenia wyniesie od 2782 zł brutto do 3817 zł brutto.

Na początku grudnia, po spotkaniu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powtórzył, że styczniowa podwyżka nie będzie jedyną. Przywołał zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z exposé, że wszyscy nauczyciele otrzymają podwyżkę od września 2020 r. Według szefa MEN będzie to podwyżka o 6 proc.

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w edukacja, nauczyciele, wynagrodzenie, pensje, Ministerstwo Edukacji Narodowej, wzrost
„Pomagać można na wiele sposobów”. Ponad 10 tysięcy placówek zgłosiło się do akcji „Razem na Święta”

Ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli zgłosiło swój udział w akcji "Razem na...

Zamknij
RadioOlsztynTV