Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oczyszczalnia w Łukcie ma lepiej czyścić

Oczyszczalnia w Łukcie zanieczyszcza rzekę Łukciankę, zdjęcie z lukta_city.pl

Oczyszczalnia ścieków w Łukcie zanieczyszcza zamiast oczyszczać – ale gmina liczy na to, że już niebawem będzie lepiej.

Jak już informowaliśmy na antenie Polskiego Radia Olsztyn, badania Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska pokazują, że produkt oczyszczalni ścieków w Łukcie od kilku miesięcy nie spełnia kryteriów i stanowi zagrożenie dla okolicznych rzek. Niewystarczająco oczyszczone ścieki zrzucane są do rzeki Łukcianki, a wraz z nią wpływają do chronionej rzeki Pasłęki. WIOŚ prowadzi badania co miesiąc od początku tego roku i w każdym wychodzą nieprawidłowości.

Tadeusz Malinowski, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łukcie liczy jednak, że podjęte w tym roku działania spowodują poprawę sytuacji: „Zmieniliśmy sposób napowietrzania, krata łukowa została zmodernizowana, wykonaliśmy prace remontowe na osadnikach wtórnych. Liczę na to, że efekty będą bardzo niedługo”.

Sam problem z niewłaściwie oczyszczonymi ściekami to prawdopodobnie pokłosie zdarzającego się w niektórych momentach chwilowego przeciążenia oczyszczalni. Przez to bakterie oczyszczające ścieki nie radzą sobie z tym zadaniem. Przedstawiciele gminy przyznają, że podjęte dotychczas działania na dłuższą metę mogą okazać się niewystarczające. Dlatego w planach jest budowa nowej oczyszczalni ścieków. Według wcześniejszych informacji miała ona powstać do 2021 roku. Przedstawiciele gminy liczą na to, że uda się przyspieszyć tę budowę, by inwestycja była gotowa do roku 2019.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

00:00 / 00:00

(api/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oczyszczalnia
Zamiast oczyszczać – zanieczyszcza. Co dalej z oczyszczalnią?

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska alarmuje - oczyszczalnia ścieków w Łukcie w powiecie ostródzkim nie działa prawidłowo. Wyniki badań przeprowadzonych od początku roku do tej pory wskazują,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV