Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obrady polsko-ukraińskiej komisji ds. zwrotu dzieł sztuki

Do czwartku w Olsztynie obradować będzie polsko-ukraińska komisja ds. zwrotu dzieł sztuki. Fot. A. Piedziewicz

Polsko-ukraińska komisja ds. zwrotu dzieł sztuki spotkała się w Olsztynie.

To pierwsze posiedzenie tej międzyrządowej komisji po prawie 5-letniej przerwie. Pierwsze spotkanie miało zaś miejsce w roku 1997, wtedy też strona polska złożyła 8 wniosków o zwrot dzieł sztuki, które znalazły się na terenie Ukrainy po II wojnie światowej.

Jak przyznaje wiceminister kultury Piotr Żuchowski, mimo prawie 20 lat funkcjonowania, na razie nie udało się doprowadzić do żadnych zwrotów dóbr kultury.

– To, co się udało i co też jest niezwykle ważne, to fakt, że udało się zinwentaryzować wiele dóbr kultury na Ukrainie. Wiemy, że one tam są, w takich sytuacjach jest to początek dobrego – przekonuje minister Piotr Żuchowski.

00:00 / 00:00

Na problemy prawne związane z wzajemnym oddawaniem dzieł sztuki zwraca uwagę Ihor Lichowyj, pierwszy zastępca ministra kultury Ukrainy.

To są pytania np. o to, czy dana kolekcja była zagrabiona, czy podarowana. Po drugie, konwencja wiedeńska mówi, że jeśli zmieniają się granice państw, to dobra kultury nie zmieniają swojego miejsca pobytu, zostają tam, gdzie były – zaznacza Ihor Lichowyj.

00:00 / 00:00

Olsztyńskie posiedzenie polsko-ukraińskiej komisji ds. zwrotu dzieł sztuki potrwa do czwartku.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(apiedz/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, Ukraina, komisja ds. zwrotu dzieł sztuki
Święto kultury ukraińskiej w Iławie

"Popularni wykonawcy ze stolicy Ukrainy", uświetnili dzisiejsze (14.06.) wyjątkowe święto kultury ukraińskiej w Iławie. Wraz z nimi wystąpił zespół pieśni i tańca "Osławianie" z Mokrego, ukraińskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV