Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obowiązek zakrywania ust i nosa na wolnym powietrzu, ograniczenia w restauracjach. Ministerstwo wprowadza nowe obostrzenia

Fot Twitter Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostaną wprowadzone nowe obostrzenia sanitarne we wszystkich strefach. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w całym kraju.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, będą nowe ograniczenia dla zgromadzeń i wesel. W strefie zielonej limit uczestników zostanie zmniejszony do 100 osób, w strefie żółtej – do 75, natomiast w strefie czerwonej – pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosił 50 osób. Minister Niedzielski podkreślił, że w ostatnim czasie wesela i tego typu imprezy rodzinne stały się poważnymi ogniskami zakażeń koronawirusem.

Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu zdrowia w strefie czerwonej wprowadzony zostanie nowy typ obostrzenia. W strefie czerwonej punkty gastronomiczne i restauracje będą czynne do godziny 22.00.

00:00 / 00:00

Trzecią modyfikacją obostrzeń będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu także w strefie żółtej. Do tej pory było to konieczne tylko w czerwonej strefie. Minister zdrowia przypomniał także, że używanie maseczek jest jednym ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Obecnie w strefie żółtej znajduje się 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski (woj. małopolskie), limanowski (woj. małopolskie), myślenicki (woj. małopolskie), nowotarski (woj. małopolskie), tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki (woj. mazowieckie), przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski (woj. warmińsko-mazurskie), nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie),  międzychodzki (woj. wielkopolskie), gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

W strefie czerwonej znajdują się dwa powiaty: głubczycki w województwie opolskim i kartuski w województwie pomorskim.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował też o zmianie schematu leczenia pacjentów z koronawirusem.

Pacjent ze stwierdzonym koronawirusem, który nie wymaga leczenia szpitalnego, będzie kierowany na izolację i prowadzony przez lekarza rodzinnego. Chodzi o tak zwanych pacjentów skąpoobjawowych. Ciężko chorzy pacjenci będą kierowani na oddziały szpitalne. Dotychczas pacjent ze zdiagnozowanym koronawirusem zawsze był kierowany do szpitala. Teraz będzie tak tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

00:00 / 00:00

Na konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia poinformowano, że uruchomiono dodatkowych 1200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

 

Redakcja: A. Dybcio za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ministerstwo zdrowia, uwaga, pilne, obostrzenia
2 osoby zmarły, 50 nowych zakażeń koronawirusem w Warmińsko-Mazurskiem. Resort zdrowia publikuje najświeższe dane

W Polsce w ciągu doby zarejestrowano 1 326 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami - 30...

Zamknij
RadioOlsztynTV