Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obostrzenia na Warmii i Mazurach zniesione szybciej niż w innych województwach? „Istnieje taka możliwość”

Fot. P.Getka

– Istnieje możliwość, aby w naszym regionie pozwolić sobie na większy luz, w sensie dostępności do usług – mówił na antenie Radia Olsztyn dyrektor sanepidu Janusz Dzisko, odnosząc się do rządowych planów zmniejszania obostrzeń w województwach, które lepiej radzą sobie z walką z koronawirusem.

Dyrektor Dzisko poinformował także, że laboranci z Olsztyna będą wkrótce wspierać śląski sanepid. Najnowsze dane dotyczące koronawirusa mówią o tym, że sytuacja w kraju jest zróżnicowana. Niektóre obszary radzą sobie gorzej, a inne lepiej. Tak jest np. na Warmii i Mazurach, gdzie liczba zakażonych jest zdecydowanie mniejsza niż w innych województwach. Wobec tego rozważane jest luzowanie obostrzeń w „dwóch prędkościach”.

Myślę, że na pewne działania moglibyśmy sobie już pozwolić. Nasza sytuacja jest inna niż chociażby w województwie śląskim, gdzie są ogromne ogniska. Moglibyśmy poluzować pewne rzeczy, ale za każdym razem apeluję do mieszkańców regionu o to, aby podstawowe środki ochrony były zachowane. Ze zgrozą patrzyłem na liczbę osób, która w weekend była na Plaży Miejskiej w Olsztynie, czy ogromną kolejkę samochodów i osób, które chciały wypoczywać na plażach Mierzei Wiślanej. Zaczynamy, w mojej ocenie, powoli tracić poczucie rzeczywistości. Wszystkim się wydaje, że jeśli jest mało zachorowań to jest bezpiecznie. Nic bardziej mylnego. Wystarczy, że trafi nam się kilka przypadków w dużym zagęszczeniu i będziemy mieli ogromne ogniska. Istnieje możliwość, aby w naszym regionie pozwolić sobie na większy luz, w sensie dostępności do usług. Ale musi się to odbywać przy pewnym reżimie. A wiec nosimy maseczki, nie zagęszczamy się no i kwestia dezynfekcji i mycia rąk

– przestrzegał dyrektor.

Janusz Dzisko podzielił się także nowymi danymi dotyczącymi zachorowań na COVID-19 w województwie. Według dyrektora sanepidu sytuacja na Warmii i Mazurach nieznacznie się zmieniła.

Sytuacja po małym zaciszu zaczyna się lekko zmieniać. Potwierdzają się kolejne przypadki. Większość z nich ma powiązania z poprzednimi ogniskami. 162 to suma potwierdzonych zakażeń. Przybyły zakażenia w Olsztynie, dwa przypadki w Mrągowie i jeden przypadek z Giżycka. Ten jeden przypadek jest związany z kwarantanną związaną z przekroczeniem granicy. Wcześniejsze przypadki dotyczą zdarzeń, o których wiedzieliśmy już wcześniej.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Dzisko mówił o ciężkiej pracy, jaką w walce z koronawirusem podejmują pracownicy sanepidu. Niewykluczone, że laboranci z Olsztyna wesprą wkrótce  sanepid na Śląsku, gdzie wykryto największe w kraju ogniska koronawirusa.

Sytuacja na Śląsku jest trudna. Minister Szumowski zwrócił się do nas o pomoc w dochodzeniach epidemiologicznych i działaniach sanepidu śląskiego. Będziemy rzeczywiście przygotowywać ekipę naszych pracowników, którzy wesprą śląski sanepid.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Januszem Dzisko.

 

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, Janusz Dzisko, Śląsk, koronawirus, COVID-19
Od dziś działają Urząd Wojewódzki w Olsztynie i delegatury w Elblągu i Ełku. Zmieniły się dotychczasowe zasady funkcjonowania

Od dziś Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie oraz delegatury w Elblągu i Ełku wznawiają bezpośrednią obsługę interesantów. Czynne są między innymi wydziały: paszportowy, legalizacji pobytu cudzoziemców...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV